REKLAMA

SKOK-i: potrzebna komisja śledcza

  • Autor: PAP
  • 23 września 2015 14:41
SKOK-i: potrzebna komisja śledcza Święcicki: SKOK-i powinna zbadać komisja śledcza

Marcin Święcicki, poseł PO i szef sejmowej podkomisji ds. SKOK-ów uważa, że do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości należy powołać komisję śledczą.

Marcin Święcicki uważa, że komisja zbadałaby, czy w czasie funkcjonowania i przygotowywania ustaw o SKOK-ach miały miejsce naciski polityczne na urzędników przygotowujących ustawy i wnioski w tym zakresie.

- Wszystkie nasze wnioski kierujemy już do "nowego" Sejmu - zaznaczył, prezentując posłom sprawozdanie z kilkumiesięcznych prac podkomisji.

Według Święckiego komisja śledcza miałaby też zbadać, czy środki powierzone SKOK-om wykorzystywano do działań niezgodnych z celami funkcjonowania kas.

- Jednym słowem (komisja śledcza miałaby zbadać-PAP), czy nie powstał tutaj pewien układ, który z jednej strony bronił tę patologiczną sytuację w SKOK-ach, uniemożliwiając wprowadzenie zewnętrznego nadzoru, a z drugiej strony sprzyjał możliwości finansowania działań promocyjnych, politycznych czy nawet wyborczych określonych polityków czy określonych frakcji politycznych - mówił poseł.

Trzeba ulepszyć przepisy

Święcicki wskazał też, że wnioskiem z prac podkomisji jest też konieczność rozwinięcia i przygotowania "lepszych przepisów dotyczących konfliktu interesów". Jak tłumaczył, chodzi o to, by pracownicy i zarządzający SKOK-ami nie mogli wynajmować im swoich własnych lokali czy prowadzić firmy, które wykonują usługi dla SKOK-ów. - Czy odnosić inne korzyści osobiste bądź rodzinne z tego, że pełnią określone funkcje w SKOK-ach - dodał Święcicki.

Przekonywał, że "wyjaśnienie, jak powstał mechanizm, który powodował, że SKOK-i mogły tak długo cieszyć się opieką i parasolem ochronnym określonych osób (...) jest absolutnie konieczne, jeśli chcemy uzdrowić sytuację wokół SKOK; jeśli nie chcemy, aby pieniądze zwykłych ludzi służyły powstawaniu prywatnych, gigantycznych majątków i finansowaniu działalności politycznej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA