REKLAMA

Sławomir Neumann: We wtorek wniosek PO o odwołanie ministra zdrowia

  • Autor: PAP/JS
  • 08 stycznia 2018 18:30
Sławomir Neumann: We wtorek wniosek PO o odwołanie ministra zdrowia Bajki o rekonstrukcji nas mało interesują" - podkreślił Neumann. (Sławomir Neumann, fot.PTWP)

Platforma Obywatelska złoży we wtorek (9 stycznia) wniosek o odwołanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - zapowiedział szef klubu PO Sławomir Neumann. Jego zdaniem Radziwiłł "nie radzi sobie z kryzysem w służbie zdrowia, który sam wywołał".

Na wtorek zaplanowana jest rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan mówił w poniedziałek rano w TVN24, że zmiany będą "głębokie" i dojdzie do nich w "ważnych resortach", w tym m.in. w kierownictwie resortu finansów i resortu rozwoju, którymi kierował do tej pory obecny premier. Według wicepremiera Jarosław Gowin rekonstrukcja obejmie mniej więcej jedną trzecią resortów.

"Jutro, tak jak zapowiedzieliśmy, będziemy składać wniosek o wotum nieufności dla ministra Radziwiłła. Tutaj się nic nie zmieniło. Te bajki o rekonstrukcji nas mało interesują" - podkreślił Neumann.

Jak dodał, jeśli Radziwiłła nie obejmie wtorkowa rekonstrukcja rządu, Platforma będzie chciała poprzez swój wniosek "pomóc" premierowi Morawieckiemu podjąć decyzję o zmianie w resorcie zdrowia, ponieważ - według niego - obecny minister "nie radzi sobie z kryzysem w służbie zdrowia, który sam wywołał".

"Wiele zmian, które minister Radziwiłł wprowadził w ochronie zdrowia, doprowadziły do obecnego kryzysu. Pacjenci nie czują się bezpiecznie, nie są pewni, czy dostaną pomoc w szpitalu, czy też w domu, a to jest pokłosie dwuletnich działań ministra Radziwiłła" - ocenił Neumann.

W ostatni piątek w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta odbyły się rozmowy ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z protestującymi od kilku miesięcy lekarzami rezydentami. Spotkanie zakończyło się brakiem porozumienia. Zdaniem ministra, rezydenci nie chcieli rozmawiać o innych propozycjach niż pieniądze; w opinii lekarzy, przedstawiciele rządu przyszli na spotkanie nieprzygotowani.

Protestujący domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń pracowników medycznych. Od listopada prowadzą akcję wypowiadania klauzuli opt-out, czyli dobrowolnej zgody lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo.

W ostatnich dniach minister Radziwiłł wielokrotnie zapewniał, że sytuacja w ochronie zdrowia jest pod kontrolą i nie wydarzyło się nic zagrażającego życiu pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • WoWa 2018-01-09 10:02:00
    Za kryzys w SZ nie jest odpowiedzialny obecny minister. Są to wieloletnie zaszłości, za które odpowiada także obecna opozycja. Sytuacja obecnego ministra jest taka, że dostał od rąk wiaderko i dziecięcą łopatkę a ma do wykopania melioracyjny rów o długości 100km. Niefortunne jest tylko w takiej sytuacji zachowanie ministra.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA