REKLAMA

SLD apeluje o podjęcie działań na rzecz skrócenia kadencji Sejmu

 • Autor: PAP/JS
 • 20 lipca 2017 17:16
SLD apeluje o podjęcie działań na rzecz skrócenia kadencji Sejmu Szef SLD Włodzimierz Czarzasty (fot. sld.org.pl)

Sejm w obecnym składzie nie ma możliwości prowadzenia Polski w sposób rozsądny i spokojny - uważa lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Zaapelował do partii opozycyjnych o podjęcie działań na rzecz skrócenia kadencji Sejmu.

Czarzasty na konferencji prasowej powiedział, że konsultował się w tej kwestii z "niektórymi szefami klubów parlamentarnych". "I uważamy, że w momencie, gdy zakończy się procedura prowadzenia haniebnych ustaw związanych z Sądem Najwyższym, wszystkie kluby, wszystkie partie opozycyjne powinny podjąć tryb skrócenia kadencji Sejmu" - mówił lider SLD.

"Sejm w tym składzie nie ma możliwości prowadzenia Polski w sposób rozsądny i spokojny" - dodał.

Czarzasty wygłosił swoje oświadczenie przed budynkiem parlamentu tuż po tym, gdy Sejm uchwalił ustawę o Sądzie Najwyższym. Trwa tam wówczas protest przeciwko przyjęciu ustawy o SN; protestujący leżący wzdłuż barierek, których pilnował od strony Sejmu szpaler policjantów, rytmicznie uderzali stopami w metalowe ogrodzenie i krzyczeli "hańba". Do lidera SLD w trakcie konferencji podeszła jedna z protestujących i zawołała: "Chodźcie pokopać z nami, my już nie mamy siły".

W sprawie skrócenia kadencji Sejmu zarząd Sojuszu przyjął stanowisko. Przypomniał w nim, że w tym roku minęło 20 lat od uchwalenia konstytucji, która została przygotowana przez - jak podkreślono w piśmie - SLD i inne postępowe siły polityczne.

Zaznaczono w nim, że jedną z podstawowych zasad zawartych w konstytucji jest trójpodział władzy. Ustawa zasadnicza przywiązuje też dużą wagę do władzy sądowniczej, która jest odrębna i niezależna - podkreśla Sojusz w swym stanowisku.

"Przytoczone zasady konstytucyjne wyznaczają granicę ingerencji władzy ustawodawczej i wykonawczej w działalność władzy sądowniczej, która nie może być naruszana. Jest to warunek zachowania przez Rzeczpospolitą Polską statusu demokratycznego państwa prawnego" - podkreśla Sojusz w stanowisku.

Potępia w nim "podjętą przez PiS bezprecedensową próbę podporządkowania wymiaru sprawiedliwości władzy wykonawczej i ustawodawczej" oraz metody procedowania w parlamencie przez partię rządzącą ustaw dotyczących sądownictwa. Tymi argumentami SLD uzasadnia swój apel o "rozważenie możliwości przeprowadzenia wspólnych działań w celu skrócenia kadencji Sejmu". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Księgowy 2017-07-21 14:02:20
  Zanim uwaga, najpierw cytata: "...lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Zaapelował do partii opozycyjnych o podjęcie działań na rzecz skrócenia kadencji Sejmu." Jeśli SLD ma jeszcze jakieś drobne do zwrotu swym dobroczyńcom z tzw. "pożyczki" od wiadomego sponsora, to chyba może tego dokonać przelewem podczas przerwy w obradach Sejmu, bez "skrócenia jego funkcjonowania"?
 • Czeslaw 2017-07-21 11:16:48
  Ten pan gdy była komisja tzw.Rywina uzyska ksywkę (kłamie jak czarzsty). Czy trzeba coś dodać ?Kto jeszcze tych ludzi słucha , ci co utracili stołki lub boja sie odpowiedzialności za przekręty.
 • Arkadiusz 2017-07-20 17:27:17
  Cyt.: "Do lidera SLD w trakcie konferencji podeszła jedna z protestujących i zawołała: "Chodźcie pokopać z nami, my już nie mamy siły."....Ni siły, ni rozumu. Opozycyjna małpiarnia...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA