REKLAMA

SLD przyłączy się do protestu ZNP przeciwko zmianom w edukacji

 • Autor: PAP/JS
 • 08 października 2016 15:01
SLD przyłączy się do protestu ZNP przeciwko zmianom w edukacji Przewodniczący partii Włodzimierz Czarzasty. (fot. arch. SLD)

Sojusz Lewicy Demokratycznej weźmie udział w poniedziałkowych (10 października) pikietach organizowanych przez Związek Nauczycielstwa Polskiego przeciwko zmianom w systemie edukacji - zapowiedział w Bydgoszczy przewodniczący partii Włodzimierz Czarzasty.

Wiceszef SLD, wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela podkreślił, że "Sojusz zawsze był za modernizacją systemu edukacji, a nie za jego likwidacją".

"Wielokrotnie powtarzaliśmy, że w tak krótkim czasie nie da się wprowadzić dużej reformy edukacji. Mamy początek października, a pani minister Zalewska i rząd PiS jeszcze nie przedstawił żadnych założeń programowych, jak ma wyglądać polska szkoła, jak mają wyglądać szkoły podstawowe, jak mają wyglądać szkoły ponadpodstawowe" - powiedział Trela na konferencji prasowej.

Dodał, że "w tak krótkim okresie tylko IPN może napisać program polskiej szkoły".

"Chcemy, żeby szkoła była wolna, otwarta, świecka i żeby eksperci i specjaliści przygotowali podstawę programową. Pani minister nie mówi, co będzie w 2019 r., kiedy do szkoły ponadgimnazjalnej i szkoły podstawowej pójdą dwa równorzędne roczniki. Co będzie wtedy, kiedy liceum i technikum będzie segregacją dla dzieci, które skończyły podstawową i skończyły szkołę gimnazjalną?" - pytał.

Trela zaznaczył, że w sprawie reformy edukacji PiS natknie się na duży opór społeczny, w którym SLD będzie odgrywał znaczącą rolę.

Czarzasty powiedział, że w poniedziałek weźmie udział w proteście na placu Bankowym w Warszawie. "W piątek ze Sławomirem Broniarzem przedyskutowaliśmy sprawę związaną z edukacją i stanowisko ZNP. Obydwaj jesteśmy przekonani co do jednej rzeczy, że jak PiS straci władzę, to dwie najważniejsze zmiany, które będzie trzeba zrobić i dwa najważniejsze ministerstwa, które będzie trzeba opanować i skierować tam mądrych ludzi, to będzie MKiDN i MEN" - mówił szef SLD.

Czarzasty argumentował, że ludziom trzeba będzie wytłumaczyć, jaka jest prawdziwa historia i co można zrobić w niezależnej kulturze. Lider SLD apelował też, żeby przy wprowadzaniu reformy nie zwalniać nauczycieli i zrobić mniejsze klasy, co zapewni dzieciom lepszą opiekę i naukę.

Przewodnicząca SLD w województwie łódzkim, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Łodzi Małgorzata Niewiadomska-Cudak podkreśliła, że "kobiety wygrały bitwę, a teraz czas na nauczycieli". "Wygramy tę bitwę razem z nauczycielami, ale pamiętajmy, że w całym kraju toczy się nie tylko bitwa, ale wojna ideologiczna, jak ma wyglądać polska szkoła w przyszłości i dlatego tam, gdzie chodzi o to jaka będzie przyszłość polskiej szkoły, tam zawsze będą członkowie SLD. (...) Będziemy walczyć o polskie szkoły przed arogancją władzy" - mówiła Niewiadomska-Cudak.

Wiceprezydent Bydgoszczy Anna Mackiewicz zaznaczyła, że "edukacja potrzebuje ewolucyjnych zmian" i "najpierw należy zdiagnozować co jest nie tak i jakie skutki przyniosą zmiany, a dopiero potem dokonywać reform".

W sobotę w Bydgoszczy działacze SLD z województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego wzięli udział w spotkaniu poświęconym m.in. oświacie.

ZNP zapowiedział na poniedziałek protest przeciw reformie edukacji w 17 miastach - 16 wojewódzkich i Koszalinie. Według przewodniczącego związku Sławomira Broniarza weźmie w nim udział ok. 25 tys. nauczycieli - członków związku, a oprócz tego rodzice i samorządowcy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • AK 2016-10-09 19:45:41
  ZNP to od powojnia przybudówka komunistów i im PO_dobnych organizacji.
 • 18 godzin i 3 miesiące wa 2016-10-09 12:14:47
  czerwone będzie czerwone a nauczyciele to naprawde ELYTY po 18 godzin tygodniowo i po zaocznych studiach w dużej czesci .... jacy nauczyciele takie ELYTY rankingi uczelni wyższych mówią całą prawde...
 • Zeghar 2016-10-09 07:18:27
  Dziecko wspiera matkę - tak, doskonale pamiętam, że ZNP był wśród założycieli SLD. A ZNP najbardziej boi się, że przy połączeniu podstawówek z gimnazjami zmniejszy się ilość miejsc dla zawodowych "związkowców".
 • Krzysztof 2016-10-08 15:12:49
  Reforma nie wejdzie,bo ma kosztować 1mld, jest też opór w rządzie. Natomiast Pan Sławomir sobie zaszkodzi politycznie obecnej ekipie, jak rozumiem w zamian za przyszłą tekę ministra edukacji, gdyby rząd tworzyło SLD z Razem i Nowoczesną. W tech chwili to czeka go szereg różnych kontroli w ZNP po tylu lachach coś się pewnie znajdzie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA