REKLAMA

Solidarna Polska: Jesteśmy lojalnym koalicjantem

  • Autor: aw/PAP
  • 25 lipca 2017 16:16
Solidarna Polska: Jesteśmy lojalnym koalicjantem Polityk Solidarnej Polski Tadeusz Cymański.Fot. facebook

- Byłoby szaleństwem przypuszczać, że prezydent, jak niektórzy powiedzieli, przeszedł do obozu zdrady. To są słowa złe, niedobre - zaznaczył Tadeusz Cymański.

• Jesteśmy lojalnym koalicjantem, bardzo nam zależy na dokończeniu reform; będziemy i chcemy współpracować z PiS - mówił we wtorek (25 lipca) polityk Solidarnej Polski Tadeusz Cymański.

• Dodał, że decyzja prezydenta o zawetowaniu ustaw o SN i KRS została przyjęta z konsternacją przez obóz władzy.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych. W poniedziałek prezydent poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent zapowiedział też przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Po ogłoszeniu tej decyzji, doszło do serii spotkań w gronie kierownictwa PiS. Wieczorem odbyły się także spotkania władz Solidarnej Polski i Polski Razem.

"Jesteśmy lojalnym koalicjantem, bardzo nam zależy na dokończeniu reform. To trudny moment, nie ukrywamy tego" - mówił Tadeusz Cymański relacjonując postanowienia z poniedziałkowego spotkania władz Solidarnej Polski. "Będziemy i chcemy współpracować, to jest przekaz najważniejszy" - dodał poseł.

Cymański podkreślił, że decyzję prezydenta "trzeba przyjąć". "Była ona niezwykle trudna dla niego, to nie jest żadną tajemnicą, że została przyjęta z pewną dezorientacją w naszym obozie, również wśród polityków" - dodał.

"Byłoby szaleństwem przypuszczać, że prezydent, jak niektórzy powiedzieli, przeszedł do obozu zdrady. To są słowa złe, niedobre" - zaznaczył polityk. Wyraził nadzieję, że cały obóz władzy, zarówno posłowie, rząd, prezydent, jak i wyborcy "staną na wysokości zadania i zdadzą najtrudniejszy egzamin".

"To jest egzamin nie tylko z dojrzałości politycznej, ale również egzamin emocjonalny, bo w tym wszystkim jest dużo nadziei, rozczarowań, goryczy, emocji, czasem niezrozumienia też" - mówił Cymański. "Wierzę w to, że racje logiki i odpowiedzialności za państwo wezmą górę nad emocjami" - dodał.

"Chcieliśmy szybko to zrobić (przeprowadzić reformę sądownictwa), możliwe, że za szybko, ale intencja i diagnoza są ciągle takie same" - podkreślił poseł.

Zdaniem Cymańskiego, wątpliwości dotyczące reformy sądownictwa, wyrażane nie tylko przez opozycję, odbiły się echem w wetach Dudy. Zaznaczył, że jest zaskoczony "bardzo niedobrą postawą opozycji", która po decyzji o zawetowaniu ustaw mogła "przynajmniej złagodzić przekaz". Według niego, namawianie do dalszych protestów, pokazuje, że opozycji nie chodzi o reformę sądownictwa, a o walkę z PiS-em.

"Jeżeli odpowiedzialność i dobra wola, wyzbycie się emocji, może czasem nawet osobistych, w tych kwestiach weźmie górę, zobaczymy dobry efekt tej całej sytuacji, w myśl powiedzenia +nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło+" - oświadczył Cymański.

Solidarna Polska wraz z Prawem i Sprawiedliwością oraz Polską Razem wchodzi w skład rządzącej Zjednoczonej Prawicy. Liderem Solidarnej Polski jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA