REKLAMA

Spalili kukłę posła "na powitanie wiosny". Ryszard Petru zawiadamia prokuraturę

 • Autor: PAP/AT
 • 26 marca 2018 12:33
Spalili kukłę posła "na powitanie wiosny". Ryszard Petru zawiadamia prokuraturę Młodzież Wszechpolska spaliła kukłę Ryszarda Petru. Tłumaczą się, że było to "witanie wiosny staropolskim obyczajem" (fot.youtube.com)

Ryszard Petru (Nowoczesna) złożył doniesienie o możliwości popełnieniu przestępstwa "pomówienia, znieważenia funkcjonariusza publicznego i nawoływania do nienawiści". Chodzi o spalenie przez działaczy białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej kukły z podobizną posła, którą - jak tłumaczą spalili "na powitanie wiosny".

 • W piątek (23 marca) działacze białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej spalili kukłę ze zdjęciem Ryszarda Petru.
 • Szef białostockiej MW informował, że było to witanie wiosny "staropolskim obyczajem", a w polskiej przestrzeni społeczno-politycznej dokonywano wielu aktów palenia kukieł z wizerunkami polityków.
 • W poniedziałek (26 marca) Petru poinformował, że złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku ze spaleniem kukły z jego podobizną. 
 • Uważam, że działanie, które godzi w szacunek dla drugiej osoby, a tak naprawdę nakręca nienawiść, jest działaniem groźnym dla całego społeczeństwa i tego typu organizacje powinny być eliminowane z życia publicznego" - powiedział.

Petru poinformował na konferencji prasowej w Poznaniu, że jego doniesienie dotyczy możliwości popełnienia przestępstw pomówienia, znieważenia funkcjonariusza publicznego i nawoływania do nienawiści.

"Dzisiaj pali się kukły, jutro pali się książki, a potem się podpala domy. Nie może być przyzwolenia na tego typu zachowania" - powiedział Petru. Jak dodał, to PiS jest odpowiedzialny za tego typu działania.

"Chciałem też przypomnieć że parę miesięcy temu wniosłem do pana ministra (sprawiedliwości, Zbigniewa) Ziobro wniosek o delegalizację Młodzieży Wszechpolskiej, jak rozumiem żadne działania nie zostały podjęte, ale szczególnie ważna jest dla mnie reakcja policji i reakcja ministra (spraw wewnętrznych i administracji, Joachima) Brudzińskiego, który, jak wiemy wszyscy, wczoraj robił zakupy, w niedzielę, ale takimi sprawami się nie zajął" - powiedział Petru.

Podkreślił, że jednym z uczestników piątkowego wydarzenia był współpracownik posła koła Wolni i Solidarni Adama Andruszkiewicza (wcześniej w Kukiz'15).

Czytaj: Młodzież Wszechpolska spaliła kukłę Ryszarda Petru

"Oczekiwałbym reakcji marszałka (Sejmu, Marka) Kuchcińskiego. To nie może być tak, że w Polsce narasta fala nacjonalizmu, a rząd daje przyzwolenie. Jeżeli mamy marsz kobiet, to nie ma przyzwolenia, nie można żadnych światełek zapalać, ale jeżeli idą nacjonaliści, puszczają race, czy nacjonaliści palą kukły - to jest przyzwolenie PiS" - mówił Pteru.

Pytany, czy boi się o swoje życie powiedział: "na razie się nie boję, jak będę się bał to poinformuję".

"Uważam, że działanie, które godzi w szacunek dla drugiej osoby, a tak naprawdę nakręca nienawiść, jest działaniem groźnym dla całego społeczeństwa i tego typu organizacje powinny być eliminowane z życia publicznego" - powiedział.

Petru ocenił, że w ostatnich latach zaczęła "narastać fala nacjonalizmu". Jak mówił, "to, że mieliśmy do czynienia z okrzykami na rzecz Hitlera, to że Marsze Niepodległości wyglądają tak jak wyglądają, że jest przyzwolenie na palenie kukieł - to wszystko jest jednak za przyzwoleniem władz. Przypomnę, jakiś czas temu była spalona kukła Żyda we Wrocławiu - tego też wcześniej nie było, to wszystko pojawiło się dopiero za PiS-u" - dodał.

Na konferencji prasowej przypomniano, że jakiś czas temu podczas podobnego happeningu spalona została także kukła z wizerunkiem szefa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Petru pytany, czy tę sytuację także uznaje za karygodną podkreślił, że takie zachowanie jest naganne, bez względu na poglądy polityczne.

"Nieważne, czy palimy kukłę z wizerunkiem Ryszarda Petru, czy Jarosława Kaczyńskiego, oba te zachowania są tak samo naganne i tak samo powinny być ścigane. Nie ma tu różnicy - między mną, a Jarosławem Kaczyńskim" - zaznaczył.

Poseł pytany przez dziennikarzy o komentarz do słów prezesa białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej Bartosza Sokołowskiego, że "politycy Nowoczesnej atakują publicznie Polskę w mediach krajowych i zagranicznych", odpowiedział, że "Nowoczesna powstała po to, żeby Polska była krajem lepiej zarządzanym, żeby nie było marnotrawstwa, żeby podatki były niższe". "I będę o tego typu rzeczy walczył, bo po to stworzyłem te partię trzy lata temu" - powiedział Petru.

"Jeżeli ktoś ma inne zdanie w tej sprawie, może to inne zdanie wyrażać, ale wydaje mi się nie w postaci palenia kukły i ubliżania komuś. Może mieć kontrpropozycje do naszych propozycji - jeżeli Młodzież Wszechpolska jest za wysokimi podatkami, jest za tym, żeby Polska wystąpiła z Unii - rozumiem, taka jest ich propozycja. Niech wystartują w wyborach, niech zdobędą poparcie dla swojego programu" - podkreślił b. szef Nowoczesnej.

Petru już w piątek poinformował, że oczekuje reakcji policji i prokuratury. "Jeśli prokuratura nie zareaguje, złożę oficjalne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa" - zapowiedział wówczas.

Po piątkowym spaleniu kukły ze zdjęciem Petru szef białostockiej MW informował, że było to witanie wiosny "staropolskim obyczajem", a w polskiej przestrzeni społeczno-politycznej dokonywano wielu aktów palenia kukieł z wizerunkami polityków. "Warto by Ryszard Petru miał do siebie więcej- dystansu i zamiast straszyć młodzież prokuraturą pochylił się nad własną działalnością polityczną" - podkreślono w oświadczeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • wdzivny 2018-03-26 17:50:35
  Faszystowsko nacjonalistycznych łobuzów należało by wyłapać i sprzedać Putinowi, bo jego łagry pustoszeją, w ten sposób naród stał by się mniej podzielony i dbał by bardziej o postęp w szerokim tego słowa znaczeniu.
 • obs1248 2018-03-26 14:38:02
  Ucho prezesa też kwalifikuje się do wariatkowa. Nie słyszałem,żeby ktoś starał się o skierowanie na ich leczenie.
 • Do trolla z PIS 2018-03-26 13:37:43
  Do Marek: Jakby ci spalili kukłę Adriana albo Jarosława Polskęzbawa, zaraz byś zawiadamiał prokuraturę ale jak to jest jakiś Polak gorszego sortu, to wszystko w porządku.
 • Marek 2018-03-26 12:43:48
  Strasznie wrażliwy ten swetru, pajac jakiś mało. Czy nie rozumie, że nie wszyscy go lubią.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA