REKLAMA

Spór o delegowanie pracowników pogłębi kryzys w UE?

  • wnp.pl
  • Autor: WNP.pl
  • 25 lipca 2016 14:11
Spór o delegowanie pracowników pogłębi kryzys w UE? Lekceważenie głosu państw członkowskich spoza tzw. starej UE jest również niebezpieczne, ze względu na obecne problemy wspólnoty oraz jej przyszłość (Fot. Fotolia)

Odrzucenie przez Komisję Europejską tzw. „żółtej kartki” - wystawionej przez 11 państw UE, w tym Polskę w sprawie zaproponowanych zmian w dyrektywie dotyczącej delegowania pracowników - może doprowadzić do pogłębienia kryzysu w UE - ocenia Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP.

Lekceważenie głosu państw członkowskich spoza tzw. starej UE jest również niebezpieczne, ze względu na obecne problemy wspólnoty oraz jej przyszłość.

Żukowska przypomina, że w marcu br. Komisja Europejska przedstawiła propozycję zmiany Dyrektywy 96/71/WE o delegowaniu pracowników.

Komisja zamierza wprowadzić zasadę „równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu”, co jej zdaniem doprowadzi do wyeliminowania zjawiska dumpingu społecznego i poprawy sytuacji pracowników delegowanych.

Czytaj też: La Stampa: W Polsce podniecają strach przed muzułmanami i imigrantami

- Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że pod szczytnymi hasłami kryje się chęć ochrony rynków wewnętrznych i ograniczenia konkurencji ze strony firm z państw spoza starej UE, w tym zwłaszcza z Polski, która jest liderem na rynku eksportu usług - stwierdza ekspert Pracodawców RP. - Proponowane przez KE zmiany właśnie najmocniej uderzą w polskie przedsiębiorstwa delegujące pracowników, których oferta przestanie być konkurencyjna.

Według niej działania KE świadczą o tym, że zasady takie jak konkurencyjność czy swoboda przepływu osób i usług, które leżały u podstaw powołania UE są obecnie ograniczane.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA