REKLAMA

Spór o reparacje. PiS uważa to za kwestię kluczową, PO jako skok na kasę

  • Autor: PAP/JS
  • 05 września 2017 21:14
Spór o reparacje. PiS uważa to za kwestię kluczową, PO jako skok na kasę Zdaniem Jana Grabca politycy PiS zabrali się do sprawy reparacji "jak gang Olsena". (Jan Grabiec, fot.platforma.org)

Polska nigdy oficjalnie nie zrzekła się z reparacji wobec Niemiec za zniszczenia wojenne - mówił we wtorek Sebastian Kaleta (PiS). Poseł PO Jan Grabiec ocenił, że PiS planuje "skok na jakąś ogromną kasę".

Politycy PiS i PO dyskutowali na temat reparacji w TVN24. Kaleta podkreślił, że Polska "nigdy oficjalnie w żadnym traktacie prawa międzynarodowego" nie zrzekła się z reparacji wobec Niemiec za zniszczenia wojenne. "Ta dyskusja może być prowadzona z tej uwagi, że ta kwestia nie została zamknięta i nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że ta kwestia jest dyskutowana w Polsce" - podkreślił Kaleta.

Dodał, że kwestia dotycząca dyskusji o reparacjach i tego, co Polska straciła w czasie II wojny św. jest "kluczowa z punktu widzenia rozwoju Polski".

"Racją stanu Polski w tym momencie jest dbanie o pamięć o tym, jaki był przebieg II wojny św. i przede wszystkim rozwój Polski. Nie można zapomnieć o tym, że krzywda, którą obywatele polscy i polskie państwo doznało w skutek wojny światowej zepchnęła Polskę na margines stosunków międzynarodowych i rozwoju gospodarczego na dziesiątki lat" - podkreślił Kaleta.

Zdaniem Grabca politycy PiS zabrali się do sprawy reparacji "jak gang Olsena".

"Premier polskiego rządu i minister spraw zagranicznych dowiedzieli się o inicjatywie własnego środowiska politycznego z gazet. Okazało się, że jeden z posłów wystąpił o ekspertyzę prawną do biura prawnego w Sejmie. Zapytałem prawników, kiedy będzie ekspertyza. Nie wiadomo. Może być za kilka tygodni, może za kilka miesięcy, może nigdy nie powstanie, bo kwestia okaże się zbyt złożona jak dla tego gremium prawnego" - zauważył poseł PO.

W jego ocenie PiS planuje "skok na jakąś ogromną kasę". Jak zaznaczył, nie wiadomo jaką, bo co innego mówi minister sprawa zagranicznych Witold Waszczykowski, co innego szef MSWiA Mariusz Błaszczak, "jeszcze inni posłowie wymieniają zupełnie inne kwoty".

Grabiec zaznaczył, że "ta dyskusja, czy ta zabawa poważną kwestią, odbywa się również z echami międzynarodowymi".

"Czy nasi partnerzy w NATO: Francja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, są kanałami dyplomatycznymi uprzedzeni o tym, że polski rząd przygotowuje stanowisko w tej sprawie? Czy to jest poważne działanie, czy to jest zwykła hucpa polityczna? Zwykły fejk, oszustwo obliczone wyłącznie na efekt polityczny?" - pytał Grabiec zwracając się do Kalety.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • POLAK-Z RODZINĄ 2017-09-14 03:57:31
    ...to musi być załatwione, uregulowane, przeproszone, - sprawiedliwości stanie się WTEDY zadość! To nie jest ,,żaden skok na kasę" - to moze być początkiem dobrej współpracy między narodami...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA