REKLAMA

Stanisław Karczewski: Jest blisko porozumienia ws. ustaw dot. sądownictwa

  • Autor: PAP/JS
  • 10 października 2017 20:52
Stanisław Karczewski: Jest blisko porozumienia ws. ustaw dot. sądownictwa Marszałek Senatu, pytany o treść poprawek, zaznaczył, że najpierw powinien się z nimi zapoznać prezydent, a dopiero potem mogą być one upubliczniane (fot.:Senat RP/twitter.com)

Jest blisko porozumienia ws. ustaw dot. sądownictwa; w najbliższych dniach będzie spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dodał, że zaproponowane przez PiS poprawki są formą otwarcia dyskusji.

W miniony wtorek do konsultacji zostały skierowane przedstawione przez Andrzej Dudę pod koniec września projekty ustaw dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. W piątek odbyło się trzecie już spotkanie prezydenta z prezesem PiS w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości. Podczas tego spotkania Kaczyński zapowiedział, że klub PiS zgłosi poprawki na piśmie do projektów, które wcześniej przedstawi prezydentowi. Poprawki te - według nieoficjalnych źródeł - prezydent otrzymał we wtorek (10 października).

"Chodzi nam o to by uchwalić dobre ustawy i jednocześnie zachować jedność Zjednoczonej Prawicy, obozu, który wprowadza dobre zmiany dla Polski. Zmiana ta jest bardzo oczekiwana i ma duże poparcie. Jest blisko konsensusu, porozumienia. Dziś te poprawki zostały na piśmie, zgodnie z ustaleniami pana prezydenta i pana prezesa, złożone i w najbliższych dniach będzie spotkanie pana prezydenta z panem prezesem" - powiedział Karczewski w TVP Info.

Podkreślił, że ostatnie spotkanie prezesa PiS i prezydenta przebiegało w dobrej atmosferze, bo - jak ocenił marszałek Senatu - obu politykom "chodzi o to samo".

Dlatego - mówił Karczewski - ws. ustaw jest "dobrej myśli" i sądzi, że mogą one być uchwalone jeszcze w tym roku.

Marszałek Senatu, pytany o treść poprawek, zaznaczył, że najpierw powinien się z nimi zapoznać prezydent, a dopiero potem mogą być one upubliczniane. "Mogę powiedzieć, że one nie wnikają głęboko w treść tych ustaw, jednej i drugiej. Mam nadzieję, że będą do zaakceptowania przez pana prezydenta" - powiedział Karczewski.

Pytany o jego własną propozycję, by w przypadku pata związanego z wyborem członków KRS w Sejmie, wybierać ich większością 3/5 w Senacie, Karczewski powiedział, że "ma nadzieję, że Senat również będzie wzięty pod uwagę, ale nie w takiej formule". "Prezydent, z tego co wiem, jednak tę propozycję odrzucił" - mówił.

Karczewski zapowiedział, że propozycje poprawek PiS, będą jeszcze tematem rozmów. "Te poprawki stanowią taką formę otwarcia, nie zamknięcia tej ustawy" - oświadczył. Dodał, że będzie możliwość wniesienia ewentualnych korekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA