REKLAMA

Stanisław Karczewski: Sądy będą lepiej działać

  • Autor: PAP/JS
  • 15 grudnia 2017 23:06
Stanisław Karczewski: Sądy będą lepiej działać Marszałek Senatu zapowiedział, że na decyzje prezydenta ws. obu ustaw "będzie czekał ze spokojem". (fot. twitter)

Wymiar sprawiedliwości będzie lepiej funkcjonował niż do tej pory - mówi o przyjęciu ustaw o SN i KRS marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Według Bogdana Klicha (PO) oznaczają one "wysadzenie niezależnego sądownictwa w powietrze".

W piątek (15 grudnia) wieczorem Senat przyjął bez poprawek nową ustawę o Sądzie Najwyższym oraz nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Obie ustawy trafią teraz na biurko prezydenta.

Po głosowaniach Karczewski powiedział dziennikarzom, że bardzo cieszy się z uchwalenia obu ustaw. "Te ustawy są potrzebne. Czekają Polacy na te ustawy. Ponad 80 proc. Polaków chce zmian w wymiarze sprawiedliwości; one będą wprowadzane" - dodał. "Wymiar sprawiedliwości, gwarantuję państwu, że w przeciągu krótkiego czasu będzie lepiej funkcjonował niż do tej pory" - oświadczył Karczewski.

Zwrócił uwagę, że dyskusja w Senacie o obu ustawach trwała 35 godzin, co określił mianem "rekordu świata".

Marszałek Senatu zapowiedział, że na decyzje prezydenta ws. obu ustaw "będzie czekał ze spokojem".

Według Karczewskiego odbywający się w czasie prac nad ustawami protest przed siedzibą Senatem miał "wyraźny charakter polityczny"; zaznaczył, że do manifestantów wyszli politycy PO. "Szanujemy protestujących; szanujemy tych, którzy mają inne zdanie, natomiast nie demonizujmy: jest to grupa osób niezadowolona z tego i ja to rozumiem" - dodał.

Klich oświadczył dziennikarzom, że PiS wziął na siebie "straszliwą odpowiedzialność za wysadzenie niezależnego sądownictwa w powietrze". Według niego, dwie kluczowe dla wymiaru sprawiedliwości instytucje w wyniku "czystki" zostaną obsadzone "ludźmi PiS".

Pytany, czy liczy na weto prezydenta, odparł, że jeśli Andrzej Duda nie zawetuje tych ustaw - które według Klicha "niewiele różnią się od zawetowanych" - to będzie znaczyło, że idzie po linii wyznaczonej przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego pod hasłem: "Zniszczyć wolne sądy". "Przyłoży zatem rękę do czegoś, czego nie chciał, wetując bardzo podobne ustawy" - ocenił.

Według Klicha, jeżeli Duda nie zawetuje tych ustaw, to w sądach może powstać taka sama sytuacja, jak obecnie z Trybunałem Konstytucyjnym, który - zdaniem Klicha - "stał się ciałem kompletnie fasadowym, za którą to fasadą kryje się czysta polityka"

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Jorg 2017-12-16 15:35:07
    Tak 80% polaków oczekiwało zmian w sądach ale nie upolitycznienie sądów,przestańcie mówić że suweren tego oczekiwał bo nie wiedział,że będzie to zaoranie sądów.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA