REKLAMA

Stanisław Żaryn: Sejm zdecyduje o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzania podatku VAT

  • Autor: PAP/KDS
  • 14 sierpnia 2017 15:07
Stanisław Żaryn: Sejm zdecyduje o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzania podatku VAT Służby specjalne, policja zwalczają przestępczość VAT-owską znacznie skutecznie niż w poprzednich latach - mówi Żaryn (fot. facebook.com Stanisław Żaryn)

- Decyzja w sprawie powołania komisji śledczej do spraw wyłudzeń podatku VAT należy do Sejmu. Służby specjalne, policja zwalczają przestępczość VAT-owską znacznie skutecznie niż w poprzednich latach - mówi rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn w programie portalu internetowego wPolsce.pl ocenił, że przestępczość związana z wyłudzeniami VAT jest niezwykle szkodliwa i osłabia możliwości finansowe naszego państwa. Wskazał, że w pierwszym półroczu 2017 roku sama Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła ponad 120 śledztw związanych z wyłudzeniami VAT-u. Chodzi o straty sięgające ponad 3 mld złotych.

Zaznaczył również, że przestępczość VAT-owska powinna być ścigana, ponieważ jest to przestępczość, która prędzej czy później i tak przekłada się na sytuację całego państwa, w tym na możliwości obywateli.

Żaryn ocenił też, że w ostatnich miesiącach ABW, CBA, policja, czy Krajowa Administracja Skarbowa zwalczają ten rodzaj przestępczości w sposób znacznie bardziej skuteczny i z wielką determinacją. Według niego, minister koordynator służb specjalnych pokazuje jednoznacznie, że służby mają narzędzia, by ścigać skutecznie przestępczość VAT-owską.

Rzecznik koordynatora służb specjalny pytany był też o zapowiedzi klubu Kukiz'15, że na pierwszym po przerwie wakacyjnej, posiedzeniu Sejmu, złożą wniosek o powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. Powiedział, że decyzja w tej sprawie, to będzie decyzja Sejmu.

Według posłów Kukiz'15 proceder wyłudzeń miał miejsce za rządów PO-PSL. Pomysł powołania komisji śledczej w tej sprawie popiera m.in. minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. W ubiegłym tygodniu "zadeklarował swoje pełne poparcie dla idei" i podkreślił, że może chodzić o strat rzędu "200-250 mld zł". Pozytywnie o wniosku Klubu Kukiz'15 wypowiedział się także wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, który na antenie TV Trwam poparł pomysł powołania sejmowej komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT.

Od marca 2016 r. w śledztwach dot. wyłudzeń VAT przedstawiono zarzuty ponad 2 tys. osób. Według śledczych mogły one spowodować straty sięgające ponad 13,9 mld zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • !!! 2017-08-16 07:58:26
    Na kumka nadałby się:Pismo Starostwa Powiatowego w Chełmie Symbol OR.1510.5.2013 z dnia 25czerwca 2013roku. 1. Informacja o rozpoczęciu prac geodezyjnych oraz trybie postępowania została podana do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie jej na okres 14 dni w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chełmie (od dnia 27.06.2011r. do 15.07.2011r.). Ponadto w celu dotarcia do jak największej liczby mieszkańców informację wywieszono w Urzędzie Gminy Chełm, przekazano sołtysowi wsi oraz ogłoszono w prasie lokalnej ( w gazecie Nowy Tydzień Chełmski w dniu 27 czerwca 2011r.). 2. Informacja o terminie i miejscu wyłożenia projektu operatu opisowo-kartograficznego z modernizacji ewidencji gruntów i budynków została wywieszona na okres 14 dni ( od dnia 22.06.2012 r. do dnia 09.07.2012 r.) w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chełmie oraz ogłoszona w prasie o zasięgu krajowym (ogłoszenie ukazało się w dniu 22.06.2012 r. w Gazecie Wyborczej ). Ponadto w celu przekazania informacji o wyłożeniu w/w projektu mieszkańcom, zwrócono się pismem do sołtysa wsi Pokrówka z prośbą o wywieszenie w/w zawiadomienia na tablicy ogłoszeń sołectwa. 3.Wyłożenie projektu operatu opisowo- kartograficznego z modernizacji ewidencji gruntów i budynków w obrębach Pokrówka i Strupin Łanowy, podczas którego każdy, czyjego interesu prawnego dotyczą dane ujawnione w projekcie operatu, mógł zgłaszać uwagi do tych danych, odbyło się w dniach 9 do 27 lipca 2012r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chełmie. 4. Omiń VATitd



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA