REKLAMA

Stoltenberg: Decyzje na szczycie potwierdzą, że Europa i USA bronią wszystkich sojuszników

  • Autor: PAP/JS
  • 08 lipca 2016 11:38
Stoltenberg: Decyzje na szczycie potwierdzą, że Europa i USA bronią wszystkich sojuszników Stoltenberg przypomniał na briefingu, że głównymi dwoma tematami szczytu jest odstraszanie, obrona oraz "projekcja stabilności na całe sąsiedztwo". (fot. twitter/Kancelaria Prezydenta)

To będzie przełomowy szczyt, decyzje które podejmiemy wspólnie ponownie potwierdzą, że Europa i Ameryka Północna działają razem, by bronić wszystkich sojuszników przeciwko dowolnemu zagrożeniu - powiedział w Warszawie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Stoltenberg przypomniał na briefingu, że głównymi dwoma tematami szczytu jest odstraszanie, obrona oraz "projekcja stabilności na całe sąsiedztwo".

"Silne odstraszanie i obrona to podstawowe zadanie NATO. Przystosowujemy Sojusz do nowych zagrożeń i nowych wyzwań. Podejmiemy ważne decyzje na szczycie dotyczące tego, w jaki sposób umocnić naszą obronę i zdolność odstraszania. Podejmiemy decyzje o wzmocnieniu obecności na wschodniej flance Sojuszu przy pomocy czterech nowych wielonarodowych batalionów, które będą oznaczały jasny komunikat, że atak na jednego sojusznika oznacza atak na cały sojusz" - powiedział sekretarz generalny NATO.

Jak dodał, NATO wzmocni również swoją obecność na południowym wschodzie Sojuszu.

"NATO nie dąży do konfrontacji, nie pragniemy nowej zimnej wojny. Zimna wojna należy do historii i tam powinna pozostać, jednakże w obliczu większych wyzwań musimy być w stanie chronić i bronić wszystkich sojuszników. Nadal będziemy starali się prowadzić dobry dialog z Rosją, konstruktywny dialog" - zapowiedział Stoltenberg.

"Zastanowimy się także, jak przeprowadzić projekcję stabilności na nasze sąsiedztwo, jeżeli nasi sąsiedzi będą stabilni, my będziemy bezpieczni" - dodał.

Zadeklarował, że NATO zwiększy poparcie dla międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim, a także zwiększy swoja obecność w basenie Morza Śródziemnego.

Wśród tematów rozmów na szczycie mają znaleźć się także sytuacja w Afganistanie i na Ukrainie. Stoltenberg podkreślił, że podczas szczytu podpisze deklarację z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

Atak na jednego sojusznika spowoduje reakcję całego Sojuszu

Stoltenberg pytany podczas briefingu, czy cztery bataliony w Polsce i krajach bałtyckich to wystarczające wzmocnienie wschodniej flanki NATO zaznaczył, że "będą to bataliony wielonarodowe".

"To oznacza jasny komunikat, że atak na jednego sojusznika spowoduje reakcje całego sojuszu. Obecność batalionów będzie dotyczyła Litwy, Łotwy Estonii, a także Polski" - mówił sekretarz generalny NATO. Jego zdaniem rozmieszczenie batalionów jest istotne, bo niesie "przesłanie o wielonarodowej obecności".

Dodał, że "bataliony to tylko jeden z elementów ogólnej reakcji NATO".

"Potroiliśmy rozmiar sił reagowania do 40 tys., ze szpicą, która będzie w stanie zareagować w ciągu kilku dni. Stworzyliśmy nowe małe kwatery w Polsce i w innych krajach wschodniej części Sojuszu. Mamy odpowiednio przygotowany sprzęt, dostawy, przyspieszyliśmy proces decyzyjny, wiec zrobiliśmy już bardzo dużo" - ocenił Stoltenberg.

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO reakcją na działania Rosji

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że Polska i kraje bałtyckie to suwerenne państwa, które decyzją demokratyczną dołączyły do NATO. Powiedział, że kraje te bardzo przyczyniają się do rozwoju Sojuszu. "Suwerennym prawem jest wybranie własnej ścieżki, jeżeli chodzi o rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa" - zaznaczył, odnosząc się do pytania dotyczącego wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

"Wzmacniamy obecność wojskową w krajach bałtyckich i w Polsce, lecz nie ma wątpliwości, że robimy to w reakcji na to, co Rosja zrobiła na Ukrainie. Nikt nie mówił o obecności wojskowej w Polsce czy w krajach bałtyckich przed nielegalną aneksją Krymu. To co robimy jest proporcjonalne, zgodne z naszymi międzynarodowymi zobowiązaniami i jest to w pełni uzasadnione, nie wymaga żadnej reakcji ze strony Rosji, ponieważ właśnie w ten sposób NATO zapewnia zdolności obronne" - powiedział.

Ocenił, że Rosja wykorzystuje swoją siłę wobec suwerennych państw w Europie, czego przykładem była nielegalna aneksja Krymu. Podkreślił, że właśnie takie działania są głównym powodem wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Decyzje dotyczące Afganistanu

"Oczekuję, że szefowie państw i rządów podejmą trzy ważne decyzje dotyczące Afganistanu" - powiedział w piątek podczas briefingu sekretarz generalny NATO.

Jak wyjaśnił, po pierwsze chodzi o utrzymanie obecności wojskowej. "Nadal będziemy pomagać, doradzać i szkolić wojsko afgańskie i siły bezpieczeństwa" - wskazał. "Po drugie, oczekuję decyzji dotyczących dalszego finansowania narodowych sił afgańskich, zaś po trzecie oczekuję, że szefowie państw i rządów ponownie potwierdzą nasze długoterminowe partnerstwo i współpracę z Afganistanem" - zaznaczył.

Sekretarz generalny NATO dodał, że "wszystkie te trzy aspekty są niezwykle ważne w kontekście pomocy dla Afganistanu i ustabilizowania tego kraju oraz w walce z terroryzmem, aby Afganistan nie stał się ponownie bezpieczną przystanią dla międzynarodowych terrorystów".

"Cieszę się z wysiłków rządu afgańskiego, które zmierzają do współpracy z krajami regionu, m.in. Pakistanem, aby nastąpiło pojednanie i proces pokojowy. Mam nadzieję, że wszystkie kraje z regionu będą brały udział w takich działaniach" - zaznaczył Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO odniósł się także do kwestii konfliktu w Górskim Karabachu. "Oczekuję, że w naszym komunikacie będziemy mówili także o konflikcie w Górskim Karabachu. Tu przesłanie jest takie, że nawołujemy, by doprowadzić do spadku napięcia, powstrzymać się od przemocy i nadal szukać pokojowego i wynegocjowanego rozwiązania" - powiedział. Stoltenberg dodał też, że NATO wspiera wszystkie działania do tego zmierzające.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA