REKLAMA

Stoltenberg dla prasy: NATO pozostaje sojuszem atomowym

  • Autor: PAP/JS
  • 07 lipca 2016 14:28
Stoltenberg dla prasy: NATO pozostaje sojuszem atomowym Stoltenberg podkreślił, że NATO stawia obecnie na odstraszanie. "Tak, rozwijamy się z (sojuszu - PAP) ubezpieczającego w kierunku sojuszu odstraszającego" - wyjaśnił. (Fot. Twitter)

• Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit", że jego celem jest świat bez broni atomowej, jednak dopóki broń taka istnieje, NATO pozostanie "sojuszem atomowym".
• Ostrzegł przed obniżeniem progu użycia broni jądrowej.

"Naszym celem jest świat bez broni atomowej. Jednak dopóki broń jądrowa istnieje, NATO pozostanie sojuszem atomowym" - powiedział Stoltenberg w rozmowie opublikowanej w przeddzień szczytu NATO w Warszawie.

Stoltenberg zaznaczył, że "próg użycia broni jądrowej nie może zostać obniżony". "Warunki, w których NATO mogłoby rozważać użycie broni atomowej, są skrajnie nieprawdopodobne" - zastrzegł sekretarz generalny Sojuszu i zaapelował, by zrobić wszystko co tylko możliwe, by sytuacja nie uległa zmianie.

Czytaj też: Pawłowicz krytykuje Nowoczesną za zachowanie wobec Terleckiego

Powodem do niepokoju jest zdaniem Stoltenberga występowanie broni jądrowej w różnych częściach kuli ziemskiej. "Widzimy, że Korea Północna rozwija broń atomową. Widzieliśmy też irański problem. Martwię się o bezpieczeństwo nuklearne. Odpady jądrowe mogą dostać się w ręce grup terrorystycznych, możliwe jest też powstanie brudnej bomby" - ostrzegł.

Stoltenberg podkreślił, że NATO stawia obecnie na odstraszanie. "Tak, rozwijamy się z (sojuszu - PAP) ubezpieczającego w kierunku sojuszu odstraszającego" - wyjaśnił.

Ta zmiana jest jego zdaniem ważna, aby "zasygnalizować każdemu przeciwnikowi, że atak na jednego sojusznika byłby atakiem na cały Sojusz". Zapewnił, że wzmocnienie wschodniej flanki będzie "defensywne, dostosowane do warunków i będzie całkowicie zgodne z Aktem Założycielskim NATO-Rosja". "Nie szukamy konfrontacji z Rosją, nie chcemy zimnej wojny" - powiedział Stoltenberg w wywiadzie dla "Die Zeit".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA