REKLAMA

Straż Graniczna: Mariusz Błaszczak awansował do rangi pułkownika Marka Łapińskiego

  • Autor: GP
  • 02 września 2016 11:45
Straż Graniczna: Mariusz Błaszczak awansował do rangi pułkownika Marka Łapińskiego Oficer Straży Granicznej Marek Łapiński urodził się 10 marca 1963 roku w Zamościu. Służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1993 r. (fot.:mswia.gov.pl)

• Marek Łapiński, komendant główny Straży Granicznej, od 1 września jest pułkownikiem.
• Nominację na wyższy stopień wręczył mu minister Mariusz Błaszczak w Warszawie, w siedzibie MSWiA.
• Straż Graniczna przechodzi odbudowę po tym, jak w ubiegłych latach poprzednie rządy zmniejszały jej liczebność i likwidowały oddziały.

W pierwszym dniu września, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wręczył akt nominacji na stopień pułkownika komendantowi głównemu Straży Granicznej (SG) Markowi Łapińskiemu. Do tej pory Łapiński był podpułkownikiem.

- Straż Graniczna jest służbą bardzo profesjonalną i wierzę, że pod kierownictwem pana komendanta nadal taka pozostanie – powiedział Mariusz Błaszczak wręczając płk. Markowi Łapińskiemu akt mianowania.

Wraz z ministrem Błaszczakiem w uroczystości uczestniczył również sekretarz stanu w MSWiA Jakub Skiba, a także zastępca Komendanta Głównego SG płk Tomasz Praga.

Szef MSWiA przypomniał sukcesy Straży Granicznej przy zabezpieczaniu Szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży. Stwierdził, że Straż Graniczna ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju. Podziękował również za ofiarną służbę wszystkim funkcjonariuszom, a szczególnie tym, którzy biorą udział w misjach na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

Ministerstwo liczy na zwiększenie liczebności służb

Mariusz Błaszczak, w czasie spotkania z okazji awansu pułkownika Marka Łapińskiego poruszył też sprawę liczebności tej służby. Osób zainteresowanych wstąpieniem do SG, jest zbyt mało, ocenia polityk. W tym celu MSWiA odtwarza zlikwidowane oddziały SG. Jest ona też objęta programem modernizacji służb mundurowych.

Dziękując ministrowi za mianowanie, płk Łapiński podkreślił, że dla funkcjonariusza najważniejsze jest poczucie dumy z dobrze wykonanego obowiązku. Podziękował również ministrowi za dodatkowe środki przeznaczane na potrzeby Straży Granicznej i za opiekę nad tą formacją.

1 września, w dzień inauguracji roku szkolnego, Mariusz Błaszczak odwiedził warszawskie LXXVI Liceum Ogólnokształcące, w którym są klasy mundurowe, w tym policyjne i pożarnicze, a o jedno miejsce ubiegało się 10 kandydatów.

Straż MSWiA. Fot. MSWIA

- Zainteresowanie nauką w szkole z klasami mundurowymi - ocenił minister - świadczy o przełomie w sposobie myślenia młodych ludzi. - Młodzi ludzie są zainteresowani historią naszego kraju, tradycją narodową, są zainteresowani służbą, a więc poświęceniem dla innych - powiedział.

Czytaj też: Premier Szydło chce zmian w edukacji

Poinformował, że zdecydował, by przy rekrutacji do policji liczbę punktów przyznawanych za naukę w klasie mundurowej zwiększyć z dwóch do czterech. Zwracając się do uczniów powiedział, że Polska jest krajem bezpiecznym, a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdały egzamin podczas Światowych Dni Młodzieży. Podkreślił, że pielgrzymi wyrażali wdzięczność policjantom, którzy okazywali życzliwość i pomoc, i apelował do uczniów, by podtrzymywali tradycję polskiej gościnności.

Łapiński od początku lat 90. w czynnej służbie

Major Straży Granicznej Marek Łapiński urodził się 10 marca 1963 roku w Zamościu. Służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1993 roku. Od 1998 roku pełnił funkcję zastępcy Generalnego Inspektora Celnego. W latach 2006-2007 był dyrektorem Departamentu Kontroli, Skarg i Wniosków w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pełnił też funkcję dyrektora Zarządu Komendy Głównej Straży Granicznej. W 2015 r. został powołany na funkcję Komendanta Głównego SG i pełni ją do teraz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA