REKLAMA

Straż Graniczna: Mariusz Błaszczak awansował do rangi pułkownika Marka Łapińskiego

 • Autor: GP
 • 02 września 2016 11:45
Straż Graniczna: Mariusz Błaszczak awansował do rangi pułkownika Marka Łapińskiego Oficer Straży Granicznej Marek Łapiński urodził się 10 marca 1963 roku w Zamościu. Służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1993 r. (fot.:mswia.gov.pl)

• Marek Łapiński, komendant główny Straży Granicznej, od 1 września jest pułkownikiem.
• Nominację na wyższy stopień wręczył mu minister Mariusz Błaszczak w Warszawie, w siedzibie MSWiA.
• Straż Graniczna przechodzi odbudowę po tym, jak w ubiegłych latach poprzednie rządy zmniejszały jej liczebność i likwidowały oddziały.

W pierwszym dniu września, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wręczył akt nominacji na stopień pułkownika komendantowi głównemu Straży Granicznej (SG) Markowi Łapińskiemu. Do tej pory Łapiński był podpułkownikiem.

- Straż Graniczna jest służbą bardzo profesjonalną i wierzę, że pod kierownictwem pana komendanta nadal taka pozostanie – powiedział Mariusz Błaszczak wręczając płk. Markowi Łapińskiemu akt mianowania.

Wraz z ministrem Błaszczakiem w uroczystości uczestniczył również sekretarz stanu w MSWiA Jakub Skiba, a także zastępca Komendanta Głównego SG płk Tomasz Praga.

Szef MSWiA przypomniał sukcesy Straży Granicznej przy zabezpieczaniu Szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży. Stwierdził, że Straż Graniczna ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju. Podziękował również za ofiarną służbę wszystkim funkcjonariuszom, a szczególnie tym, którzy biorą udział w misjach na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

Ministerstwo liczy na zwiększenie liczebności służb

Mariusz Błaszczak, w czasie spotkania z okazji awansu pułkownika Marka Łapińskiego poruszył też sprawę liczebności tej służby. Osób zainteresowanych wstąpieniem do SG, jest zbyt mało, ocenia polityk. W tym celu MSWiA odtwarza zlikwidowane oddziały SG. Jest ona też objęta programem modernizacji służb mundurowych.

Dziękując ministrowi za mianowanie, płk Łapiński podkreślił, że dla funkcjonariusza najważniejsze jest poczucie dumy z dobrze wykonanego obowiązku. Podziękował również ministrowi za dodatkowe środki przeznaczane na potrzeby Straży Granicznej i za opiekę nad tą formacją.

1 września, w dzień inauguracji roku szkolnego, Mariusz Błaszczak odwiedził warszawskie LXXVI Liceum Ogólnokształcące, w którym są klasy mundurowe, w tym policyjne i pożarnicze, a o jedno miejsce ubiegało się 10 kandydatów.

Straż MSWiA. Fot. MSWIA

- Zainteresowanie nauką w szkole z klasami mundurowymi - ocenił minister - świadczy o przełomie w sposobie myślenia młodych ludzi. - Młodzi ludzie są zainteresowani historią naszego kraju, tradycją narodową, są zainteresowani służbą, a więc poświęceniem dla innych - powiedział.

Czytaj też: Premier Szydło chce zmian w edukacji

Poinformował, że zdecydował, by przy rekrutacji do policji liczbę punktów przyznawanych za naukę w klasie mundurowej zwiększyć z dwóch do czterech. Zwracając się do uczniów powiedział, że Polska jest krajem bezpiecznym, a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdały egzamin podczas Światowych Dni Młodzieży. Podkreślił, że pielgrzymi wyrażali wdzięczność policjantom, którzy okazywali życzliwość i pomoc, i apelował do uczniów, by podtrzymywali tradycję polskiej gościnności.

Łapiński od początku lat 90. w czynnej służbie

Major Straży Granicznej Marek Łapiński urodził się 10 marca 1963 roku w Zamościu. Służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1993 roku. Od 1998 roku pełnił funkcję zastępcy Generalnego Inspektora Celnego. W latach 2006-2007 był dyrektorem Departamentu Kontroli, Skarg i Wniosków w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pełnił też funkcję dyrektora Zarządu Komendy Głównej Straży Granicznej. W 2015 r. został powołany na funkcję Komendanta Głównego SG i pełni ją do teraz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA