REKLAMA

Świat zajmie się katastrofą smoleńską? Macierewicz widzi szansę

 • Autor: PAP/JS
 • 03 kwietnia 2018 22:37
Świat zajmie się katastrofą smoleńską? Macierewicz widzi szansę Macierewicz powiedział, że "w najbliższym czasie" zostanie przedstawiony tzw. raport techniczny (fot.mon.gov.pl/mjr Robert Siemaszko/CO MON)

Techniczny raport podkomisji smoleńskiej wkrótce zostanie udostępniony opinii publicznej; raportu końcowego jeszcze nie ma, bo trwają badania amerykańskich ekspertów i nie ma jeszcze wyników badań po sekcjach ofiar katastrofy - mówi szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz.

Macierewicz w TV Republika był pytany o wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z wywiadu dla "Gazety Polskiej". Prezes PiS mówi, że nie będzie końcowego raportu ws. katastrofy smoleńskiej na ósmą rocznicę tragedii, 10 kwietnia br., a będzie za to raport częściowy, który pokaże, co bezsprzecznie zostało już ustalone. Szef podkomisji smoleńskiej został zapytany, czy to oznacza wydłużenie pracy jego zespołu.

Macierewicz powiedział, że "w najbliższym czasie" zostanie przedstawiony tzw. raport techniczny. "To jest rzecz znana, co najmniej od kilku miesięcy" - zaznaczył. Jak dodał, całościowego raportu jeszcze nie ma ze względu na "trwające jeszcze badania ekspertów z Narodowego Instytutu Badań Lotniczych Wichita" oraz brak wyników badań związanych z sekcjami zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, których uzyskanie - jak zaznaczył - jest procesem długotrwałym.

Pytany, czy ten częściowy raport zostanie upubliczniony 10 kwietnia, Macierewicz podkreślił, że stanie się to "w najbliższym czasie". "Czy to będzie 9 (kwietnia), 7 czy 15 - wolałbym nie rozstrzygać" - podkreślił b. szef MON.

Dopytywany o termin, w jakim mają być zakończone badania zespołu z Narodowego Instytutu Badań Lotniczych Wichita, powiedział, że to "jest perspektywa roku". "To wynika z umowy, jaką zawarliśmy, i w tej umowie ten Instytut zobowiązuje się do przeprowadzenia całej sekwencji analiz, badań i przedstawienia ich wyników w kolejnych etapach. Ale ostatni, wieńczący ich pracę, ma mieć miejsce mniej więcej za 10 miesięcy" - zaznaczył.

Macierewicz był pytany, czy jego zdaniem w kontekście próby otrucia Siergieja Skripala w brytyjskim Salisbury, może powstać grunt do "umiędzynarodowienia" sprawy katastrofy smoleńskiej, mimo, że Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" stwierdził, że jego stanowisko ws. pomocy zagranicznej dot. wyjaśniania tragedii z 10 kwietnia 2010 r. jest niezmienne. "Naiwnością jest sądzić, że ktokolwiek za nas dojdzie do prawdy o przyczynach śmierci delegacji z moim śp. bratem na czele" - powiedział prezes PiS.

Były szef MON powiedział, że nie chce się ustosunkowywać do wypowiedzi prezesa PiS. Zaznaczył, że ostatnio w mediach międzynarodowych dostrzegł "spektakularny powrót na łamy problematyki sprawy smoleńskiej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • Psychiatra Amator 2018-04-06 09:30:15
  Antoni myśli że ciągniecie tej bzdury pozwoli mu wrócić na salony. moim zdaniem jego miejsce jest zdecydowanie gdzie indziej. Ja bym go wysłał tam gdzie by go uważnie i wnikliwie wysłuchali i postawili odpowiednia diagnozę.
 • Sun Tzu 2018-04-06 07:10:12
  nikt za nas tego nie zrobi. To jasne. Nikt za kogoś nigdy tego zrobił.
 • jur 2018-04-04 11:16:41
  Kotletow podgrzewanie ciag dalszy!.. Czy ten idiotazaklada ze ktokolwiek mu uwierzy w jego brednie? Ale tu powinien zadzialac premier, a moze nie chce sie narazac, a religia ma trwac po wsze czasy?..
 • Dr n. pol. Masha Marcheva 2018-04-04 10:49:47
  Kupimy starszemu Panu okulary
 • WoWa 2018-04-04 09:47:20
  Co jeszcze wymyśli Pan Macierewicz ? Jaki Świat ? Przecież np. taka Tajlandia ma to w nosie. A czy my zajmowaliśmy się w naszej historii jakąś cudzą katastrofą lotniczą ??REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA