REKLAMA

Świętokrzyskie ma nowego wojewodę Agatę Wojtyszek

  • Autor: PAP/GP
  • 08 grudnia 2015 13:03
Świętokrzyskie ma nowego wojewodę Agatę Wojtyszek Agata Wojtyszek (fot. facebook.com)

Agata Wojtyszek została 8 grudnia zaproszona do Warszawy. W Kancelarii Premiera odebrała nominację na wojewodę z rąk Beaty Szydło.

Agata Wojtyszek, wicestarosta starachowicki i radna powiatu starachowickiego, została we wtorek powołana na stanowisko wojewody świętokrzyskiego. Zastąpi na tym stanowisku Bożentynę Pałkę-Korubę.Wojtyszek w 2014 roku została wybrana radną Rady Powiatu Starachowickiego, pełniła także funkcję wicestarosty starachowickiego. Wojtyszek jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, należy do NSZZ Solidarność.

48-letnia nowa wojewoda jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach (obecnie Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach). Ukończyła studia podyplomowe na kierunkach: zarządzanie oświatą, informatyka, oligofrenopedagogika, andragogika.

Przez lata była nauczycielem matematyki i informatyki w starachowickich szkołach, ekspertem ds. awansu zawodowego nauczycieli oraz edukatorem na kursach kwalifikacyjnych zarządzania oświatą. W latach 2007-2014 pełniła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów w Starachowicach.

Wojtyszek śpiewa w Chórze Meridies. Interesuje się turystyką pieszą i rowerową. Jest także kibicem siatkówki i popularnej w regionie piłki ręcznej.

Jej mąż Michał jest nauczycielem bibliotekarzem. Mają dwóch synów. Michała - studenta czwartego roku Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wiktora, który jest żołnierzem Wojska Polskiego oraz studentem trzeciego roku Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Agata Wojtyszek zastąpi na tym stanowisku Bożentynę Pałkę-Korubę, która pełniła tę funkcję przez ostatnich osiem lat. Wiadomo, że ustępująca wojewoda przekaże swojej następczyni blisko dwustustronicowy bilans zamknięcia.

"Zrobiłam bilans zamknięcia, w którym - poza tym, co udało się dokonać - znajdują się sprawy, które są w toku i które będzie musiał dokończyć następca. Dotyczą przede wszystkim długotrwałych procesów, głównie w wydziale infrastruktury, oraz prac związane z nadzorem" - powiedziała w ubiegły wtorek dziennikarzom Pałka-Koruba.

Inicjatywą, która - jak oceniła - powinna być kontynuowana przez następcę jest idea utworzenia na terenie województwa co najmniej czterech centrów pomocy społecznej, które swoim zasięgiem obejmowałyby całość województwa. "To jest projekt, który piszemy w wydziale polityki społecznej. Rozmawialiśmy z powiatami. Chcemy je zachęcić do tego projektu, który ma być kuźnią kadr i ośrodkiem wsparcia w obszarze polityki społecznej" - wyjaśniła podczas konferencji 1 grudnia b.r.

Jak wynika z dokumentu "Podsumowanie kadencji 2007-2015", aż 70 proc. budżetu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego stanowią środki z obszaru pomocy społecznej.

Nowy wojewoda świętokrzyski "wprowadzi się" do gruntownie wyremontowanego gmachu urzędu przy Alei IX Wieków Kielc. Zakrojona na szeroką skalę termomodernizacja budynku z lat 70. ubiegłego stulecia kosztowała prawie 25,2 mln zł, z czego ok. 73 proc. pochodziło z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA