REKLAMA

Szczerski: Europa nie może zamykać dla Ukrainy swoich drzwi

  • Autor: PAP/JS
  • 04 marca 2016 14:11
Szczerski: Europa nie może zamykać dla Ukrainy swoich drzwi Krzysztof Szczerski poinformował na konferencji prasowej w Warszawie, że podczas posiedzenia omawiano m.in. kwestie szczytu NATO w Warszawie (fot. facebook)

• Europa nie może zamykać dla Ukrainy swoich drzwi, Ukraina powinna jak najszybciej zostać objęta reżimem bezwizowym - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski po posiedzeniu komitetu konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy.
• Ze strony polskiej prezydenckiemu komitetowi konsultacyjnemu przewodniczy Szczerski, ze strony ukraińskiej - doradca prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew.

Krzysztof Szczerski poinformował na konferencji prasowej w Warszawie, że podczas posiedzenia omawiano m.in. kwestie szczytu NATO w Warszawie i inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, by podczas szczytu odbyło się posiedzenie Rady NATO-Ukraina na szczeblu głów państw. "Ukraina będzie obecna podczas szczytu NATO w Warszawie i chcemy, by ta obecność była istotna i by to posiedzenie rady miało istotne znaczenie dla gwarancji bezpieczeństwa i stabilności w tej części Europy" - zaznaczył.

Jak mówił prezydencki minister, "na Ukrainie mamy do czynienia z agresją sąsiada, która łamie prawo międzynarodowe". "Bez przywrócenia prawa międzynarodowego na terytorium Ukrainy, czy pełnej terytorialnej integralności Ukrainy - mówimy tu nie tylko o Donbasie, wschodniej Ukrainie, ale także o Krymie - nie ma gwarancji pokoju dla Europy" - podkreślił prezydencki minister.

Czytaj też: Marek Kuchciński z Julią Tymoszenko m.in. o wsparciu dla Ukrainy na forum międzynarodowym

Według Szczerskiego tematem była również ochrona zewnętrznej granicy UE. Dzisiaj - jak mówił - ta kwestia jest "tematem numer jeden w polityce europejskiej". "Ważna jest w tym rola Polski i Ukrainy, dlatego że my wspólnie, dzięki wysiłkom Ukrainy i partnerstwu z Polską, bezpiecznie chronimy ogromną część zewnętrznej granicy UE" - mówił. Dodał, że granica polsko-ukraińska jest dzisiaj "granicą otwartą, ale i bezpieczną". Według niego współpraca pomiędzy Ukrainą a polską Strażą Graniczną i Fronteksem może stać się modelem wspólnej pracy z krajami zewnętrznymi na rzecz bezpieczeństwa granicy.

Szczerski mówił również o relacjach pomiędzy Ukrainą a UE. "Polska jest adwokatem europejskiego wyboru Ukrainy. Chcemy, by Ukraina została objęta jak najszybciej reżimem bezwizowym" - podkreślił. Jak mówił, stanowi to dopełnienie wyboru Ukrainy i powinno być częścią europejskiego planu dla tego państwa. "Europa nie może zamykać dla Ukrainy swoich drzwi" - zaznaczył.

Z kolei Jelisiejew podziękował polskim politykom m.in. za wspieranie niezależności i jedności terytorialnej Ukrainy. Podkreślił, że jest to wsparcie bezwzględne, co jest dla Ukraińców bardzo ważne.

"Nasze spotkanie pokazało, że niezależna i jednolita Ukraina jest gwarancją niezależnej, potężnej Polski i bezpiecznej Europy" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Piast 2016-03-06 01:09:17
    Doktor historii z UJ tak mało zna historię. Signum temporis. Nie che pamiętać jak skończyła się Ugoda Hadziacka i nie wie że Ukraińcy najlepiej dogadują się z Austriakami - nie bez kozery ukraińskich Strzelców Siczowych (formacja podobna do II Brygady Legionów) nazywano Tyrolczykami ze wschodu ze względu na ich wierność Habsburgom.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA