REKLAMA

Szczyt NATO, Schetyna: Działania rządu są obserwowane i analizowane przez najważniejsze kraje świata

  • Autor: GP
  • 15 lipca 2016 12:20
Szczyt NATO, Schetyna: Działania rządu są obserwowane i analizowane przez najważniejsze kraje świata Grzegorz Schetyna ma nadzieję, że sondaże za rok, może półtora się odwrócą. (fot.:twitter.com/schetynadlapo)

● Grzegorz Schetyna podsumował szczyt NATO.
● W jego ocenie Obama skierował do Dudy i PiS "napomnienie jak do azjatyckich dyktatorów".
● Polityk twierdził, że sukces szczytu NATO to zasługa rządów PO-PSL, które przygotowywały spotkanie w 2015 roku.
● Schetyna pytany o sondaże i poparcie PiS zaznaczył, że już wkrótce wyborcy zrozumieją oszustwa PiS-u i wówczas słupki z poparciem dla partii rządzącej się obniżą.

Lider Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna w rozmowie z "Rzeczpospolitą" podsumował szczyt NATO. Jego zdaniem podczas spotkania doszło do zgrzytu dyplomatycznego między polskim a amerykańskim prezydentem.

- Jeśli najpotężniejszy polityk świata zwraca się do polskiego prezydenta ze słowami pouczenia to przypomina mi to napomnienie skierowane do azjatyckich dyktatorów - mówi Schetyna. - I to mnie wcale nie cieszy. Jednocześnie dobrze, że PiS się przekonało, że jego działania - sparaliżowanie Trybunału Konstytucyjnego, likwidacja służby cywilnej i inne projekty przepychane butem w Sejmie - są obserwowane i analizowane przez najważniejsze kraje oraz polityków na świecie.

Schetyna poświęcił też dwa zdania samemu spotkaniu, które zdaniem PiS-u i rządu zakończyło się wielkim sukcesem. Lider PO nie dostrzegł zasługi obecnej formacji rządzącej w jego organizacji. - Zasadnicze ustalenia dotyczące warszawskiego szczytu zapadły wiosną 2015 roku w trakcie spotkania szefów MON i MSZ. To było rozwinięcie ustaleń z Newport (szczyt NATO w Walii - red). To przygotował rząd Platformy Obywatelskiej i PSL. (...) Nie mogę słuchać, że ktoś - w domyśle polska opozycja - chciała doprowadzić do odwołania szczytu. Przecież to jest absurdalne.

Andrzej Duda i Barack Obama na szczycie NATO w Warszawie, źródło: twitter.com/prezydentp

W dalszej części rozmowy polityk dotyka też wysokich notowań partii rządzącej. Przypomnijmy, że w ostatnich sondażach PiS może liczyć na stabilną większość. W badaniu dla TNS partia Jarosława Kaczyńskiego równa do 36 proc. poparcia, w analogicznym badaniu CBOS wynik jest jeszcze wyższy - tutaj PiS może liczyć na 39 proc. głosów wyborców.

Zobacz najnowsze sondaże poparcia dla partii

- My w 2008 roku - zaraz po przejęciu władzy - mieliśmy 59 proc. poparcia bez dawania ludziom po 500 zł - mówi Schetyna. - Każda władza początkowo dostaje premię. PiS dostało premię niewielką. Zwrócę uwagę, że po dodaniu wyborców PO i Nowoczesne mamy podobne notowania jak PiS. To ma być‌ wielki sukces obozu władzy, że opozycja już na początku kadencji dorównuje mu w sondażach? To się zresztą będzie zmieniać na naszą korzyść. Jest kilka spraw, które powodują, że ludzie nie mają zaufania do PiS - kwituje.

Dopytywany o tę kwestię, która ma dystansować wyborców od PiS polityk PO precyzuje. - Kwestie europejskie i gospodarka. Ludzie boją się obniżki wieku emerytalnego. (...) Trzeba czasu, żeby ludzie zrozumieli oszustwa PiS - wymienia.

Platforma Obywatelska w obecnej sytuacji politycznej zmaga się także z wewnętrznymi problemami. Mówi się o rosnącym napięciu między kierownictwem partii, tutaj liderem jest właśnie Grzegorz Schetyna, a innymi politykami. Zapowiedziano rozmowy Schetyny między innymi z Cezarym Grabarczykiem, szefem klubu PO w Sejmie Sławomirem Neumann i Michałem Kamińskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • sprzątający 2016-07-16 15:11:06
    Schetyna, miast powiedzieć jak należy pomóc dla Rządu aby rozpoczęte projekty zakończyły się sukcesem dla POLSKI, nadal kwęka, stęka i robi głupie uśmieszki aby tyko zdyskredytować PiS tj. PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ. Bucowate, zachowanie Schetyny i Jego pyszałkowatość, także wobec czytelników i telewidzów, najprawdopodobniej, "słupków" sondażowych PLATFORMIE OBYWATELSKIEJ, nie poprawią.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA