REKLAMA

Szef BBN: Nie widzę uzasadnienia dla zwołania RBN

  • Autor: PAP/JS
  • 12 marca 2018 19:49
Szef BBN: Nie widzę uzasadnienia dla zwołania RBN "Nie widzę obecnie uzasadnienia dla zwołania RBN. Współpraca prezydenta z ministrem obrony narodowej jest dziś intensywna i konstruktywna" - zaznaczył Soloch. (Paweł Soloch, fot.BBN/bbn.gov.pl)

Nie widzę obecnie uzasadnienia dla zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego – powiedział szef BBN Paweł Soloch pytany o ponowiony przez Nowoczesną apel do prezydenta Andrzeja Dudy, by Rada zajęła się sytuacją w MON.

"Nie widzę obecnie uzasadnienia dla zwołania RBN. Współpraca prezydenta z ministrem obrony narodowej jest dziś intensywna i konstruktywna" - zaznaczył Soloch.

Przypomniał, że "o stanie Sił Zbrojnych prezydent rozmawiał w miniony czwartek podczas kilkugodzinnej wizyty w Sztabie Generalnym WP". Dodał, że w najbliższy czwartek prezydent weźmie udział w dorocznej odprawie kadry kierowniczej MON i Sił Zbrojnych."Tak wiec prezydent jest na bieżąco z sytuacją w wojsku i w jego ocenie podejmowane w tym obszarze działania są jak najbardziej właściwe" - dodał szef BBN.

W poniedziałek (12 marca) Nowoczesna ponownie zaapelowała do Andrzeja Dudy o zwołanie RBN i przeprowadzenie audytu w wojsku po okresie, kiedy szefem resortu był Antoni Macierewicz.

"Ponawiamy dziś, w rocznicę wejścia Polski do NATO, apel do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego i dokonał rzetelnego audytu stanu polskiej armii po Antonim Macierewiczu, który zostawił w polskiej armii zgliszcza" - powiedział poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.

Według niego wszystkie rządy od 1989 roku, z wyjątkiem rządów PiS, "realizowały politykę zmierzającą do wzmocnienia naszego bezpieczeństwa". Jak ocenił poseł, pod kierownictwem Macierewicza MON popełniło szereg błędów, takich jak odwlekanie zakupu śmigłowców, zaniechania, które doprowadziły do "zapaści" Marynarki Wojennej i formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szłapka zarzucił też rozrzutność w wydawaniu publicznych pieniędzy za pomocą kart kredytowych, działania na szkodę Polski oraz pychę. Za przykład tej ostatniej uznał nowelizację ustawy o IPN, "która pokazuje, że Polska nie liczy się z nikim innym".

Z postulatem zwołania RBN w sprawie sytuacji w resorcie obrony Nowoczesna wystąpiła do prezydenta w połowie stycznia, po zmianie na stanowisku szefa MON.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha mówił wtedy, że prezydent "raczej" nie zwoła Rady; Soloch informował wówczas, że prezydent nie planuje zwołania RBN.

Przed 19 laty, 12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri w USA, Polska, wraz z Czechami i Węgrami została oficjalnie przyjęta do NATO.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA