REKLAMA

Szef brytyjskiego MSZ chce zatrzymać na Polaków na Wyspach

  • Autor: PAP/JS
  • 19 lipca 2016 09:42
Szef brytyjskiego MSZ chce zatrzymać na Polaków na Wyspach Szef polskiej dyplomacji relacjonował, że Johnson zadzwonił do niego w piątek (15 lipca) (Fot. Fotolia)

Nowy szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson zapewnił, że prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii będą respektowane; w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim podkreślił również, że chce, by Polacy pozostali na Wyspach.

W poniedziałek (18 lipca) Johnson, który był jedną z głównych postaci opowiadających się za Brexitem, brał udział w Brukseli w spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych.

Jak podkreślał wchodząc na obrady, rząd w Londynie musi wykonać wolę obywateli wyrażoną w czerwcowym referendum i Wielka Brytania musi opuścić UE, ale nie oznacza to, że ona "opuszcza Europę". "Nie mogę się doczekać, żeby spotkać moich kolegów z innych krajów" - mówił.

Czytaj też: Witold Waszczykowski na posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych

Szef polskiej dyplomacji relacjonował, że Johnson zadzwonił do niego w piątek (15 lipca). "Omawialiśmy przez kilka minut sytuację między Wielka Brytanią a UE. Boris Johnson podkreślił, że Wielka Brytania, nawet jeśli wyjdzie z UE, to w dalszym ciągu jest krajem europejskim i pozostanie w Europie. Pozostanie związania wieloma silnymi więzami z UE, szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego" - mówił dziennikarzom Waszczykowski.

Jak podkreślił, jego rozmówca zapewnił go, że prawa Europejczyków mieszkających na terenie Zjednoczonego Królestwa będą przestrzegane. "Co więcej zapewniał, że będzie zabiegał, żeby Polacy nie wrócili do Polski, co oczywiście jest punktem spornym, bo my byśmy chcieli, żeby jak najwięcej Polaków z Wielkiej Brytanii do Polski wróciło" - mówił minister.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA