REKLAMA

Szef klubu PO zapowiedział wniosek o odwołanie marszałka Sejmu

  • Autor: PAP/JS
  • 22 lipca 2016 13:19
Szef klubu PO zapowiedział wniosek o odwołanie marszałka Sejmu W swoim wystąpieniu szef klubu Platformy odniósł się do sposobu prowadzenia obrad i decyzji podjętych przez marszałka Sejmu (fot. Michał Józefaciuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

Klub PO złoży wniosek o odwołanie Marka Kuchcińskiego (PiS) z funkcji marszałka Sejmu - zapowiedział z mównicy sejmowej przewodniczący klubu Platformy Sławomir Neumann.

W swoim wystąpieniu szef klubu Platformy odniósł się do sposobu prowadzenia obrad i decyzji podjętych przez marszałka Sejmu podczas piątkowego głosowania nad poprawkami do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

W pewnym momencie burzliwej debaty w czasie tego głosowania, posłowie Nowoczesnej wzywali organy samorządu prawniczego, by wyciągnęły konsekwencje wobec posłów PiS - prawników, którzy głosowali za zmianami w sprawie TK. Posłowie PiS odpowiadali, że każdy z wybranych posłów ma wolny mandat, a takie deklaracje podczas głosowań stanowią pogróżki, które - według Marka Suskiego (PiS) - należy zgłosić do prokuratury, jako groźby karalne.

Marszałek Kuciński po kolejnym tego typu wystąpieniu następnego posła Nowoczesnej powiedział, że - nawet jeśli sprawa wobec niego zostanie skierowana do komisji regulaminowej - nie dopuści do zadawania kolejnych pytań i zgłaszania wniosków formalnych, do końca głosowań w sprawie poprawek do ustawy o TK. W reakcji na tę decyzję marszałka z ław opozycji rozległy się okrzyki: "cenzura".

Przed tą decyzją marszałek wielokrotnie zwracał uwagę zabierającym głos posłom opozycji, że ich wystąpienia nie są wnioskami formalnymi oraz pytaniami do głosowanych w danym momencie poprawek oraz że w ten sposób "utrudniają prowadzenie obrad".

Czytaj też: Podwyżki dla polityków: Piotrowicz twierdzi, że opozycja w kuluarach popierała pomysł

Neumann zabrał głos po głosowaniach nad poprawkami Senatu do ustawy o TK, a przed głosowaniem nad senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

"Panie marszałku, jako że nie dał pan możliwości rozmowy o TK, to muszę zapytać pana przy okazji ryb" - powiedział Neumann. "Macie narzędzia, jeżeli nie zgadzacie się z tym, żeby iść do komisji etyki, ale należy dopuścić te ryby też do głosu" - dodał.

"My nie chcemy kierować pana do komisji regulaminowej, panie marszałku. Klub Platformy bezpośrednio po głosowaniu złoży wniosek o pana odwołanie" - oświadczył.

Sposób przeprowadzenia głosowań przez marszałka skrytykował również szef klubu PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. "Pan marszałek nie uszanował wolności sprawowania mandatu posłów opozycji. Wolność sprawowania mandatu, prawo sprawowania mandatu i obowiązek, to jest obowiązek zadawania pytań i wyrażania opinii. Nie uczynicie z tego Sejmu niemego" - mówił.

Szef PSL zaapelował również do Kuchcińskiego o przekazanie prowadzenia obrad jednemu z wicemarszałków i "przywrócenie stosowania regulaminu".

"Muszę stwierdzić, że wprowadzacie państwo obstrukcję pod obrady Sejmu" - odpowiedział, zwracając się do posłów opozycji, Kuchciński.

Wniosek PO o odwołanie Marszałka Sejmu, źródło: twitter.com/MWielichowska

Kuchciński odbiera opozycji prawa, nie powinien być marszałkiem

Szef PO Grzegorz Schetyna powiedział na konferencji prasowej po piątkowych głosowaniach w Sejmie, że wniosek o odwołanie z funkcji marszałka Sejmu "to zawsze jest ostateczność".

Ale - jak mówił - po raz kolejny "widzieliśmy kneblowanie ust opozycji" i narzucanie "absurdalnych zachowań" posłom przez marszałka Kuchcińskiego.

Schetyna zaznaczył, że to nie jest kwestia dyskomfortu posłów PO, bo oni wiedzą, że partia opozycyjna "może mniej" a arytmetyka sejmowa jest znana. "Ale każdy poseł ma takie samo prawo, by reprezentować wyborców i Rzeczpospolitą i to prawo jest systematycznie odbierane przez marszałka Kuchcińskiego" - powiedział Schetyna uzasadniając wniosek o odwołanie Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • PiS Hańba Wstyd! 2016-07-22 16:21:10
    Do prawda jest okrutna!: Zbigniew Ziobro Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości chcąc dmuchać własną żonę w Warszawie nie Krakowie wykreował prace jej na stanowisku kierowniczym LINK4 Spółki Skarbu Państwa, lecz był mały problem-zarobi żony Zbyszka Ziobry niebyły dla Prokuratora Generalnego zadowalające, z uwagi na składki OC AC NW dostosowane do realnych zarobków Polaków, co nie dawały pieniędzy dla małżonki celem prowadzenia życia luksusowego, zakupów ciuszków w najdroższych renomowanych domach mody itp. Przekręt legalny "wszyscy już znamy" podniesiono ubezpieczenia 50%. Ziobro jest obecnie zadowolony, potraktował Nas wszystkich jako niewolników bez prawa głosu! Płacimy wszyscy kierowcy za jego dobrą zabawę!
  • prawda jest okrutna! 2016-07-22 15:00:18
    Łatwiej byłoby i realnie gdyby Neumann wjechał swoim samochodem w drzewo i przestał truć bez sensu obecnie wokół powietrze. Gdyby wystąpił o referendum w przedmiocie skrócenia kadencji sejmu mając wystarczającą ilość podpisów za takim wnioskiem byłoby to realne, na chwilę obecną miałby olbrzymie poparcie społeczne i tekę premiera w kieszeni!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA