REKLAMA

Szef Komisji Europejskiej zaapelował do Macedonii ws. jej nazwy

  • Autor: PAP/PSZ
  • 26 lutego 2018 09:32
Szef Komisji Europejskiej zaapelował do Macedonii ws. jej nazwy Pomnik Aleksandra Wielkiego w Skopje (fot. Shutterstock)

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, wezwał władze Macedonii aby rozwiązały trwający od wielu lat spór z Grecją dotyczący nazwy tej byłej jugosłowiańskiej republiki, w celu formalnego rozpoczęcia dialogu akcesyjnego z Unią Europejską.

Spór ten ciągnie się od 25 lat. Grecja obawia się, że Macedonia, która od momentu odzyskania niepodległości w 1991 roku używa tej nazwy, może wystąpić z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia. Z tego powodu Ateny od lat blokują starania Skopje wstąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Podczas spotkania z premierem Macedonii Zoranem Zaewem przewodniczący KE pochwalił "tempo wprowadzania reform" niezbędnych do dołączenia do Wspólnoty oraz podpisanie traktatu o strategicznym partnerstwie z sąsiednią Bułgarią. Zwrócił również uwagę na postępy poczynione przez Grecję i Macedonię w kierunku zażegnania sporu związanego z nazwą.

Aby załagodzić spór z Grecją Macedonia zmieniła nazwę lotniska im. Aleksandra Wielkiego w Skopje na Międzynarodowe Lotnisko Skopje. Prawo do przypisywania sobie wszelkich skojarzeń z Aleksandrem Wielkim, zwanym też Macedońskim, również stanowi część sporu między tymi dwoma krajami.

Juncker przebył do Macedonii na samym początku swojej oficjalnej wizyty w krajach Bałkanów Zachodnich aspirujących do członkostwa w UE. Szef KE odwiedzi ponadto Albanię, Serbię, Kosowo, Macedonię, Bośnię i Czarnogórę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA