REKLAMA

Szef MF: Naszym zadaniem jest odbudowa sprawnej służby skarbowej

  • Autor: PAP/JS
  • 21 września 2016 15:46
Szef MF: Naszym zadaniem jest odbudowa sprawnej służby skarbowej Szef MF ocenił, że nowa skonsolidowana administracja skarbowa-celna, czyli KAS pozwoli przyciągnąć do niej zdolną młodzież z polskich uczelni, a także realizować będzie aspiracje obecnych pracowników Służby Celnej, urzędów kontroli skarbowej i urzędów skarbowych. (fot. Flickr Kancelaria Premiera)

• Naszym zadaniem jest to, by od 1 stycznia 2017 r. powstała sprawna i kompetentna służba skarbowa; temu ma służyć powołanie Krajowej Administracji Skarbowej - podkreślił  minister finansów Paweł Szałamacha.
• Dodał, że KAS ma odbudować dochody państwa polskiego.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskich projektów ustaw o Krajowej Administracji Skarbowej, a także ustawy wprowadzającej te rozwiązania.

Minister na konferencji prasowej zapowiedział, że równolegle do prac sejmowych nad nowym prawem, w resorcie finansów przygotowywane będą odpowiednie akty wykonawcze do tych ustaw.

- Czeka nas wielkie zadanie, zadanie polegające na tym, żeby od 1 stycznia 2017 r. w Polsce powstała sprawna, kompetentna, dobrze wynagradzana, dobrze zadaniowana służba skarbowa, służba skarbowa z prawdziwego zdarzenia - powiedział.

Szef MF ocenił, że nowa skonsolidowana administracja skarbowa-celna, czyli KAS pozwoli przyciągnąć do niej zdolną młodzież z polskich uczelni, a także realizować będzie aspiracje obecnych pracowników Służby Celnej, urzędów kontroli skarbowej i urzędów skarbowych.

Szałamacha dodał, że KAS spowoduje realizację jednego ze strategicznych celów rządu, czyli "odbudowę dochodów własnych państwa polskiego", a także zwiększy dochody podatkowe do budżetu.

Przyznał, że tak głęboka reforma powoduje szereg pytań, wątpliwości i opór. - Będziemy dbali, jako szefostwo MF, by we współpracy z parlamentem wypracować idealny kształt rozwiązań. Osobiście będę dbał o to, by ta reforma przebiegała w sposób konsekwentny, ale także z maksymalnym zabezpieczeniem interesów i oczekiwań pracowników (...) Minister finansów jest najlepszym sprzymierzeńcem, sojusznikiem dziesiątków tysięcy pracowników skarbówki - podkreślił Szałamacha.

Minister przypomniał, że zręby reformy zostały przygotowane już 10 lat temu przez obecnego wiceszefa resortu finansów Mariana Banasia. Dodał, że późniejszy minister Jacek Rostowski projekt reformy "wyrzucił do wręcz kosza", co spowodowało obniżenie efektywności poboru podatków w Polsce.

- Trzeba to odwrócić, a pozytywne zjawiska już zachodzą od początku tego roku. My to wzmocnimy i damy temu jeszcze silniejszy impuls - zapewnił Szałamacha.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Wojciech 2016-09-21 15:56:40
    Szałamacha to zwykły radca prawny nie mający jakiejkolwiek wiedzy w tej dziedzinie. Powinien prowadzić zwykłe, nieskomplikowane sprawy nakazowe w sądach, a nie zajmować się finansami i służbą celną oraz skarbową. Nie ma o tym bladego pojęcia. Działania jego i Nikodema Dyzmy spraw celnych Banasia doprowadzą do katastrofy. Ciekawe tylko, czy nowe władze w przyszłości wyciągną z tego tytułu wobec tych person konsekwencje karne i finansowe.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA