REKLAMA

Szef MON obserwował ćwiczenia LITPOLUKRBIRG

 • Autor: PAP/JS
 • 15 grudnia 2016 19:45
Szef MON obserwował ćwiczenia LITPOLUKRBIRG Szef MON powiedział, że brygada jest "zaczątkiem siły" trzech narodów. "To wielkie osiągnięcie, że nasze narody w sytuacji, która wymaga współdziałania, są do tego współdziałania gotowe" - dodał. (MON/twitter)

• Szef MON wraz ze swym litewskim odpowiednikiem i wiceministrem obrony Ukrainy obserwował ćwiczenia litewsko-polsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBIRG pod kryptonimem Common Challenge-16.
• Ćwiczenia kończą proces osiągania gotowości operacyjnej tej jednostki.

Ćwiczenia na poligonie w Nowej Dębie (Podkarpackie) rozpoczęły się w ubiegły czwartek i potrwają do piątku. Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, jest to ćwiczenie certyfikujące LITPOLUKRBIRG do tzw. pełnej gotowości operacyjnej. Oznacza to, że sprawdzane jest przygotowanie jednostki do planowania i prowadzenia działań w ramach operacji wsparcia pokoju pod egidą ONZ, które są głównym przeznaczeniem brygady.

Szef MON powiedział, że brygada jest "zaczątkiem siły" trzech narodów. "To wielkie osiągnięcie, że nasze narody w sytuacji, która wymaga współdziałania, są do tego współdziałania gotowe" - dodał.

Minister powiedział, że ćwiczenia pokazały "absolutną gotowość i przygotowanie naszych sił zbrojnych".

"Mogę dziś powiedzieć, że porozumienie i współdziałanie narodów polskiego, litewskiego i ukraińskiego wraca na arenę Europy i na arenę międzynarodową" - podkreślił.

Macierewicz zaznaczył, że w trakcie rozmowy z ministrem obrony Litwy poruszał kwestię rozmieszczenia w tym kraju grup bojowych NATO.

Z kolei minister obrony Litwy Raimondas Karoblis powiedział podczas konferencji prasowej, że brygada jest odzwierciedleniem dobrej współpracy między trzema krajami.

"Rozmawialiśmy o decyzjach szczytu NATO w Warszawie i o rozlokowaniu w naszych krajach wojsk NATO. Rozmawialiśmy również o tym, że musimy zwiększyć współpracę. Mamy bardzo dobre perspektywy współpracy między Litwą i Polską na różnych polach, w tym również w dziedzinie obrony" - dodał Karoblis.

Obecny na ćwiczeniach wiceminister obrony Ukrainy Ihor Dołhow powiedział dziennikarzom, że to ważny dzień dla trzech krajów.

"Decyzja o powstaniu brygady została podjęta kilka lat temu, ale od agresji Rosji na Ukrainę ta sprawa stała się szczególnie ważna dla wszystkich nas. Dlatego że zmierzyliśmy się z prawdziwym zagrożeniem i zdaliśmy sobie sprawę, że mamy prawdziwych przyjaciół w kilku krajach, które wspierają Ukrainę od początku konfliktu" - zaznaczył. W jego ocenie, czwartkowe ćwiczenia brygady to "wkład w bezpieczeństwo Europy i ważny krok w procesie transformacji wojska na Ukrainie".

"Zdajemy sobie sprawę, że brygada będzie dobrym przykładem współpracy trzech przyjaznych narodów" - powiedział Dołhow.

Common Challenge-16 to międzynarodowe ćwiczenia dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo. Celem ćwiczenia jest weryfikacja umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań mandatowych w kontekście osiągania pełnej gotowości przez LITPOLUKRBRIG.

W przedsięwzięciu bierze udział ponad 600 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Ponadto zaangażowano wydzielone siły min. z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia, 9. pułku rozpoznawczego, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej.

Dowództwo LITPOLUKRBRIG znajduje się w Lublinie. Pododdziały brygady pozostają w dotychczasowych miejscach stałej dyslokacji na terytoriach swoich państw i będą podporządkowane dowódcy wielonarodowej brygady na czas ćwiczeń i operacji. Jest to po jednym batalionie z Polski, Litwy i Ukrainy, a także polskie jednostki wsparcia (artyleria, przeciwlotnicy, saperzy i logistycy). Polskie jednostki na co dzień są podporządkowane 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

LITPOLUKRBRIG powstała na mocy umowy międzypaństwowej podpisanej we wrześniu 2014 r. Docelowo ma liczyć ok. 4 tys. żołnierzy.

Główne zadanie brygady ma polegać na udziale w operacjach pokojowych. Celem powołania jednostki jest też zacieśnienie regionalnej współpracy wojskowej i pomoc Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych. Brygada ma się też stać bazą do powołania kolejnej grupy bojowej UE. Ma być wykorzystywana w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE oraz w ramach doraźnych koalicji zawiązywanych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i umowami między państwami wystawiającymi siły.

O sformowaniu wspólnego batalionu szefowie resortów obrony trzech państw postanowili w 2007 r. w Brukseli. Rok później zdecydowano, że będzie to większa jednostka. O powołaniu LITPOLUKRBRIG postanowiono w 2009 roku. Datę podpisania umowy o utworzeniu brygady kilkakrotnie przekładano. W końcu dokument został podpisany w Warszawie we wrześniu 2014 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Wolentarz Zagłoba z WOT 2016-12-19 15:13:43
  Nie rozumiem dlaczego czekamy i nie atakujemy Ruskich. Za szlacheckiej Polski nie było mocnych na Polsko-Litewsko-Kozackie państwo. Antoś poczytał Sienkiewicza i myśli że nic się nie zmieniło. Proponuję żeby zamiast helikopterów, kupić trochę koników, zbroi i szabelek i hajda na wschód. Jak wygramy, Niemcy, Francuzi i inne nie rozumiejące nas nacje ze zgniłej Zachodniej, wciąż wyzyskującej nas Europy, będą żałować.
 • Orwell Prorok 2016-12-19 15:04:41
  LITPOLUKRBRIG. Typowy przykład nowomowy poczytajcie rok 1984. Nawet w nomenklaturach zbliżamy się do ZSRRREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA