REKLAMA

Szef MON: Porównanie katastrofy samolotu MIG-29 z katastrofą smoleńską jest racjonalne

  • Autor: PAP/JS
  • 21 grudnia 2017 22:18
Szef MON: Porównanie katastrofy samolotu MIG-29 z katastrofą smoleńską jest racjonalne Macierewicz pytany, czy tą katastrofą interesuje się komisja badająca to, co wydarzyło się w Smoleńsku powiedział, że tak. (Fot. MON)

Komisja Badania Wypadków Lotniczych i Lotnictwa państwowego bada przyczyny katastrofy myśliwca MIG-29; niedługo będzie raport, czy też komunikat podany do opinii publicznej - poinformował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Podchodzący do lądowania w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim myśliwiec MiG-29 rozbił się w poniedziałek (19 grudnia) wieczorem w okolicach Kałuszyna na Mazowszu. Samolot pilotował jeden, 28-letni pilot; startował z tego samego lotniska, na którym miał wylądować. W poszukiwaniach pilota udział brało co najmniej 200 osób: Żandarmeria Wojskowa, a także policja, straż pożarna i leśnicy. Został odnaleziony po ok. dwóch godzinach.

Po odnalezieniu, pilot został przewieziony do Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie. We wtorek zastępca komendanta Wojskowego Instytutu Medycznego płk Jarosław Kowal poinformował, że pilot miał operację stawu skokowego, która przebiegła pomyślnie; pacjent czuje się dobrze

Macierewicz powiedział w czwartek w TVP Info, że pilot myśliwca MIG-29 czuje się dobrze. "I prawdopodobnie wigilię będzie mógł spędzić w domu" - podkreślił minister. Jak dodał, "to dobry pilot, który zawsze miał dobre oceny, dobre opinie swoich przełożonych".

Jak dodał, wszystkie narzędzia lotnicze działały dobrze. "Zarówno samolot był sprawny jak i wieża" - mówił szef MON.

Minister powiedział też, że przyglądając się tej katastrofie nasuwają się pewne pytania. "To są rzeczywiście dziesiątki powalonych na ziemię ściętych, wielkich drzew i samolot, który jest oczywiście uszkodzony, ale skrzydła nie są oderwane" - zauważył Macierewicz.

Szef MON podkreślił też, że MON koncentruje się na badaniach przyczyn tej katastrofy. "Komisja Badania Wypadków Lotniczych i Lotnictwa Państwowego działa. Pierwsze badania już zostały wykonane. Niedługo myślę będzie raport, czy też jego komunikat podany do opinii publicznej" - oświadczył. Dodał jednocześnie, że nie sądzi by taki komunikat został opublikowany przed świętami.

Macierewicz pytany, czy tą katastrofą interesuje się komisja badająca to, co wydarzyło się w Smoleńsku powiedział, że tak.

"Komisja zwróciła się o zdjęcia obrazujące miejsca zdarzenia. Rzeczywiście samolot wielokrotnie lżejszy, mniejszy i słabszy przecież niż TU-154, a który zniszczył nieporównanie więcej drzew, bo nie jedną brzozę, tylko dziesiątki drzew, wychodzi z tego względnie cało. Skrzydła nie są oderwane. Pilot jest we względnie dobrym stanie" - podkreślił szef MON.

Jego zdaniem porównanie tego zdarzenia z katastrofą smoleńską "jest racjonalne". "I Komisja postanowiła takiego porównania dokonać. Gdy będą tego efekty opinia publiczna zostanie poinformowana" - oświadczył Macierewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • susiedem 2017-12-22 03:04:35
    Do Temida: Tak ale w Twojej durnej infantylnej głowie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA