REKLAMA

Szef MON wręczył sztandar szkole we Włocławku

  • Autor: PAP/JS
  • 23 listopada 2016 15:14
Szef MON wręczył sztandar szkole we Włocławku Przekazanie sztandaru poprzedziło odsłonięcie przez szefa MON tablicy pamiątkowej, która umocowana została na jednej ze ścian placówki. (fot. MON/twitter)

• Szef MON Antoni Macierewicz wręczył sztandar dyrektorowi Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 r. we Włocławku, w którym działa Akademickie Technikum Wojskowe.
• MON przejmuje szczególną pieczę nad tym zespołem szkół - zadeklarował minister.

Przekazanie sztandaru poprzedziło odsłonięcie przez szefa MON tablicy pamiątkowej, która umocowana została na jednej ze ścian placówki.

"Imię, które przyjęła wasza szkoła, jest pełne chwały, dumy, pamięci. Niesie ono jednak za sobą również olbrzymi obowiązek. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w przekazaniu sztandaru. Mogę zadeklarować, że sam osobiście, ale i Ministerstwo Obrony Narodowej przejmuje szczególną pieczę nad tym zespołem szkół. Doceniam wasz dotychczasowy dorobek i potencjał" - mówił minister podczas uroczystości wręczenia sztandaru.

Szef MON dodał, że jest dumny i zadowolony z tego, że polska młodzież garnie się do sztuki wojennej i obrony Polski.

"Odradza się duch narodu. Bywają takie czasy, że to młodzież uosabia w sobie rzeczywiste wartości narodu. W 1920 roku też tak było. Garstka Polaków obroniła kraj i zapewniła mu niepodległość. To nasi rodacy odparli zalew bolszewizmu, który zalałby całą Europę. Potem mieliśmy z nim do czynienia przez kilkadziesiąt lat. Niszczył on wiarę, patriotyzm, gospodarkę i człowieczeństwo. Wy jesteście spadkobiercami obrońców ojczyzny z roku 1920" - powiedział szef MON.

Minister wskazywał, że wartości, które wzięli sobie za wzór uczniowie szkoły we Włocławku, są wielkim wyzwaniem. Wyraził nadzieję, że młodzi ludzie będą im w stanie sprostać.

"Jesteście nadzieją RP. Bardzo na was liczymy. Już niedługo będziecie decydowali o kontynuacji swojego życia. Wybierzecie służbę w armii, policji, straży granicznej - służbę ojczyźnie. Jako MON obejmujemy patronat nad tą placówką i będziemy otaczali ją szczególną opieką" - mówił Macierewicz.

"Praca młodzieży garnącej się do szkół wojskowych, obrony terytorialnej kraju, własnej ojczyzny, jest niezwykle istotna. Bardzo ważne jest również to, żeby tę pracę ciała pedagogiczne, żołnierze, wojsko modelowali w sposób wartościowy i skuteczny. Tak, aby nie rozmyło się to w symbolach i ładnych słowach, ale przekształcało się w rzeczywistą zdolność działania na rzecz obrony ojczyzny" - dodał minister obrony narodowej.

Uroczystość wręczenia sztandaru poprzedziła msza św. w Bazylice Katedralnej we Włocławku.

Zespół Szkół Akademickich rozpoczął swoją działalność w 2012 r. przy Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej (dziś Kujawskiej Szkole Wyższej we Włocławku). Cztery lata temu naukę w szkole podjęło 286 uczniów, którzy uczęszczali do Gimnazjum Akademickiego i Liceum Akademickiego. Dwa lata później instytucja rozszerzyła się o Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego i Liceum Mistrzostwa Sportowego. W 2016 r. w placówce zaczęło działać Akademickie Technikum Wojskowe - pierwsza tego typu szkoła w Polsce. Uchwałą Senatu Kujawskiej Szkoły Wyższej z 1 września wszystkie szkoły Zespołu Szkół Akademickich noszą imię Obrońców Wisły 1920 r..

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA