REKLAMA

Szef MON z wizytą w Afganistanie

  • Autor: JS
  • 23 grudnia 2016 21:32
Szef MON z wizytą w Afganistanie W czwartek (22 grudnia) szef MON przebywał z wizytą w Afganistanie (fot. MON)

– Jest was niewielu, ale daliście wiele całemu narodowi polskiemu. Pamiętajcie o tym wtedy, gdy będziemy dzielili się opłatkiem, gdy będziemy dzielili się nadzieją Bożego Narodzenia. Pamiętajcie o waszej determinacji, ale także o dumie jaką przynosicie całemu narodowi polskiemu. My o tym nigdy nie zapomnimy – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas spotkania z żołnierzami służącymi w Afganistanie.

W czwartek (22 grudnia) szef MON przebywał z wizytą w Afganistanie, gdzie spotkał się z żołnierzami i pracownikami wojska, którzy wykonują swoje zadania w ramach V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego misji Resolute Support w bazach Bagram, Gamberi i Kandahar. Ministrowi towarzyszył m.in. Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki. Wizyta była okazją do zapoznania się z aktualną sytuacją bezpieczeństwa w regionie. Dyskutowano także na temat obecnych i przyszłych zadań, które są wykonywane lub będą realizowane przez polskich żołnierzy w Afganistanie.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu szef MON, bardzo ważne jest, aby realizując zadania tysiące kilometrów od macierzystych jednostek nie zapominać, że na bezpieczeństwo w Polsce składa się wiele czynników. Nie bez znaczenia pozostaje służba pełniona właśnie w Afganistanie we współpracy z wojskami sojuszniczymi. Minister wielokrotnie dziękował za nią żołnierzom, podkreślając profesjonalizm i poświęcenie Polaków. Jak zaznaczył szef MON sukcesy m.in. afgańskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, to sukcesy Polaków, którzy m.in. biorą udział w ich szkoleniu.

– Wy działacie tutaj poświęcając swoje życie bliźnim Afgańczykom. Poświęcając swoje życie ludziom, których przecież nie znacie, z którymi nie łączą was żadne więzy pokrewieństwa, a nawet czasami trudno znaleźć więzy łączące nas w sensie kulturowym. Ale są oni naszymi braćmi, dla których chcemy pracować, by mogli żyć w pokoju, by mogli żyć bezpiecznie, by mogli odbudować swój kraj. A równocześnie służycie Polsce. Równocześnie sprawiacie, że imię polskiego żołnierza jest znowu na ustach całego świata. Jest znowu wypowiadane z dumą, czcią i podziwem – mówił w Afganistanie szef MON.

- Także my w Polsce – rząd Rzeczpospolitej, w imieniu którego dzisiaj do was mówię, pani premier Beata Szydło, pan prezydent – jesteśmy waszymi dłużnikami. Tak jak waszym dłużnikiem jest cały naród. Naród, który dzięki waszej służbie może się czuć bezpieczny. Można powiedzieć: rzeczywiście korzystamy z pomocy naszych sojuszników. Będziemy razem działali i razem się bronili z wojskami amerykańskimi i wojskami NATO przed każdym agresorem. Będziemy to realizowali dzięki naszym braciom, ojcom – tym, którzy służą w Afganistanie, tym, którzy razem z armią amerykańską i innymi armiami sojuszniczymi tutaj są gotowi przelewać krew. Tutaj są gotowi służyć innemu narodowi, narodowi afgańskiemu. Pomagacie im, odtwarzacie ich armię, policję i administrację, tym samym budując armię, administrację, policję i bezpieczeństwo Polski. Chcę, żebyście każdego dnia, w każdym momencie, wtedy kiedy będzie najtrudniej pamiętali o tym, że naród polski wie, jak wiele wam zawdzięcza – mówił w Afganistanie szef MON.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA