REKLAMA

Szef MSWiA liczy, że PKW dokona merytorycznej oceny kandydatów na szefa KBW

  • Autor: PAP/JS
  • 19 lutego 2018 16:55
Szef MSWiA liczy, że PKW dokona merytorycznej oceny kandydatów na szefa KBW W poniedziałek (19 lutego) Brudziński, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Kodeksu wyborczego, przedstawił przewodniczącemu PKW Wojciechowi Hermelińskiemu kandydatów na stanowisko szefa Krajowego Biura Wyborczego (fot. MSWiA/twitter)

Szef MSWiA Joachim Brudziński liczy na to, że Państwowa Komisja Wyborcza dokona merytorycznej oceny kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego - poinformował Wydział Prasowy resortu.

Jak zaznaczono w komunikacie MSWiA, wszyscy kandydaci przedstawieni przez ministra "posiadają wykształcenie i doświadczenie wymagane do objęcia tej funkcji". "Nie są również członkami żadnej partii politycznej" - dodał resort.

Zapowiedziano jednocześnie, że do czasu podjęcia przez PKW decyzji w sprawie wyboru szefa Krajowego Biura MSWiA "nie będzie udzielało komentarzy w tej kwestii".

"Szef Krajowego Biura Wyborczego jest urzędnikiem, którego zadaniem jest sprawne przeprowadzenie wyborów. Jako organ podlega Państwowej Komisji Wyborczej, a nie MSWiA" - podkreśliło ministerstwo w komunikacie.

Czytaj też: PO o kandydatach na szefa KBW: to polityczni nominaci PiS i szefa MSWiA

W poniedziałek (19 lutego)  Brudziński, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Kodeksu wyborczego, przedstawił przewodniczącemu PKW Wojciechowi Hermelińskiemu kandydatów na stanowisko szefa Krajowego Biura Wyborczego (KBW). Są to: urzędniczka, wieloletnia sekretarz powiatu łowickiego, miasta Zduńska Wola i gminy Skierniewice Magdalena Pietrzak; obecny zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, b. dyrektor generalny MEN Mirosław Sanek oraz obecny wiceszef KPRM, b. legislator klubu PiS Paweł Szrot.

W ocenie szefa PKW przedstawieni przez ministra kandydaci są "ściśle związani z władzą wykonawczą". "Tak się składa, że wszyscy kandydaci mają za sobą lub są w trakcie działalności zawodowej politycznej. To nie jest cecha, której oczekiwaliśmy" - powiedział Hermeliński na poniedziałkowej konferencji prasowej. Zaznaczył, że "nie jest to okoliczność, która ich dyskryminuje" ale - jak mówił - "podlega ocenie".

"Dla nas się liczy meritum - kwestie wiedzy i doświadczenia, ale liczyliśmy na to, że będą to kandydaci nie tak ściśle związani z rządzącą władzą, tylko będą to osoby troszkę bardziej oddalone od centrów politycznych - mówił Hermeliński.

Zapytany, czy może wykluczyć, że kandydatury zostaną odrzucone przez PKW w pierwszym kroku, szef PKW powiedział, że wykluczyć tego nie może. Jak dodał, "ustawodawca też tego nie wyklucza". "I daje nam prawo do odrzucenia trzech kandydatur, a ministrowi daje prawo, obowiązek nawet do przedstawienia kolejnych dwóch kandydatur" - powiedział Hermeliński.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA