REKLAMA

Szef MSWiA mianował Tomasza Pragę na komendanta Straży Granicznej

 • Autor: PAP/AT
 • 23 stycznia 2018 12:42
Szef MSWiA mianował Tomasza Pragę na komendanta Straży Granicznej Tomasz Praga został mianowany przez ministra Joachima Brudzińskiego na komendanta Straży Granicznej (fot.twitter.com/MSWiA_GOV_PL)

Joachim Brudziński dokonał pierwszej zmiany komendanta w służbach podległych MSWiA po objęciu funkcji ministra spraw wewnętrznych.

 • Gen. bryg. Tomasz Praga przejął obowiązki Komendanta Głównego Straży Granicznej od gen. bryg. Marka Łapińskiego - poinformowało MSWiA.
 • To pierwsza zmiana komendanta w służbach podległych MSWiA po objęciu przez Joachima Brudzińskiego funkcji ministra spraw wewnętrznych.
 • Brudziński na uroczystości w Komendzie Głównej Straży Granicznej w Warszawie życzył nowemu komendantowi Straży Granicznej, by pod jego dowództwem osiągała takie same sukcesy.

Szef MSWiA "podziękował gen. Łapińskiemu i wszystkim funkcjonariuszom straży granicznej za dwa lata wytężonej pracy". Uroczystość była zamknięta dla dziennikarzy; o powołaniu nowego szefa SG resort poinformował na Twitterze.

"Dziękuję za te dwa lata dotychczasowej służby - powiedział do zebranych minister Brudziński - Wasza obecność w Macedonii i innych zagrożonych krajach jest dowodem, że Polska jest sprawdzonym partnerem dla naszych sąsiadów" - podało MSWiA.

Polscy strażnicy graniczni w ramach działań koordynowanych przez unijną agencję Frontex chronią granice innych krajów, m.in. Macedonii. Przez ostatnie dwa lata w działaniach w 18 krajach i w operacjach w ramach umów dwustronnych wzięło udział ponad 850 pograniczników.

Brudziński na uroczystości w Komendzie Głównej Straży Granicznej w Warszawie życzył nowemu komendantowi Straży Granicznej, by pod jego dowództwem "osiągała takie same sukcesy i abyśmy za dwa lata mogli powtórzyć, że Polska jest krajem bezpiecznym". Życzenia sukcesów na objętym przez Pragę stanowisku przekazał także minister obrony narodowej i były szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Nowy komendant SG powiedział, że tradycje tej służby sięgają czasów przedwojennych. "Ale służba Rzeczypospolitej to nie tylko trwanie, ale przede wszystkim rozwój, rozumiany jako osiąganie wyznaczonych celów. Nie zawiedziemy" - podała na Twitterze Straż Graniczna.

Praga od 7 marca 2016 r. był zastępcą komendanta głównego SG. Ze Strażą Graniczną związany jest od 1994 r. Służbę rozpoczął w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Od 1994 r. zajmował stanowiska m.in. kierownika kancelarii tajnej i naczelnika wydziału. Ukończył Wyższą Szkołę Administracji i Zarządzania w swoim rodzinnym Przemyślu. W Komendzie Głównej Straży Granicznej służy od 2008 r.

Dotychczasowy komendant Marek Łapiński pełnił tę funkcję od grudnia 2015 r. Służbę rozpoczynał w 1991 r. w Urzędzie Ochrony Państwa. W 1993 r. przeszedł do Straży Granicznej. W latach 1998-2001 pełnił funkcję Zastępcy Generalnego Inspektora Celnego. Od 2002 roku pracował w Najwyższej Izbie Kontroli jako główny specjalista kontroli państwowej. W latach 2006-07 był dyrektorem departamentu kontroli, skarg i wniosków MSWiA, pełnił m.in. funkcję dyrektora Zarządu KG SG.

Wcześniej - po objęciu przez Joachima Brudzińskiego funkcji ministra spraw wewnętrznych i administracji - wiceszef resortu Jarosław Zieliński pytany przez PAP, czy dojdzie do zmiany szefów służb mundurowych powiedział, że zmiana na stanowisku szefa MSWiA nie powoduje automatycznej zmiany komendantów poszczególnych służb. "Oczywiście komendanci zawsze podlegają ocenie, tak jak my wszyscy wykonując swoje zadania, ale zmiana na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji nie powoduje automatycznej zmiany czy sposobu podejścia do oceny komendantów poszczególnych służb" - mówił Zieliński.

"Ponieważ ja pozostałem na swoim stanowisku i będę swoją pracę, misję na rzecz bezpieczeństwa kontynuował, to też gwarant podobnego podejścia, jeżeli chodzi o politykę kadrową i stabilizację, która jest bardzo potrzebna. Stabilizacja to bardzo ważna wartość, ale tam, gdzie są potrzebne zmiany, trzeba ich dokonywać" - dodał wiceminister.

9 stycznia prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów. Mariusz Błaszczak, który dotychczas pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, został powołany na ministra obrony narodowej; nowym szefem MSWiA został dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

W niedzielę nowy szef MSWiA poinformował, że zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o powołanie dotychczasowego wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego na stanowisko wiceministra spraw wewnętrznych i administracji.

Kozłowski, który - jak poinformowano na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie - jest adwokatem (obecnie nie wykonuje zawodu) oraz doktorem nauk prawnych miałby odpowiadać za departament prawny.

Zastępcami Brudzińskiego w MSWiA byli do tej pory: Jarosław Zieliński, Paweł Szefernaker, Paweł Majewski i Renata Szczęch.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA