REKLAMA

Szef MSWiA o korytarzach humanitarnych: Polski rząd pomaga na miejscu, w Syrii

  • Autor: PAP/JS
  • 15 września 2017 22:49
Szef MSWiA o korytarzach humanitarnych: Polski rząd pomaga na miejscu, w Syrii Polski rząd pomaga na miejscu, np. przeznaczyliśmy pieniądze na odbudowanie szpitala w Aleppo" - powiedział Mariusz Błaszczak. (fot.:MSWiA/youtube.com)

Polski rząd przyjął inny sposób działania, pomaga na miejscu w Syrii - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak pytany, czy rząd rozważa otwarcie korytarzy humanitarnych dla dzieci i osób ciężko chorych z Syrii.

W TV Trwam Błaszczak tłumaczył, że "polski rząd przyjął inny sposób działania. Polski rząd pomaga na miejscu, np. przeznaczyliśmy pieniądze na odbudowanie szpitala w Aleppo" - powiedział Błaszczak.

Korytarze humanitarne polegają na przyjmowaniu małych grup uchodźców na leczenie specjalistyczne. Jak mówił pod koniec czerwca rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, o takim sposobie udzielania pomocy "pozytywnie wyraża się" episkopat Polski. Rzecznik wyjaśnił, że w kwalifikowaniu poszczególnych osób do leczenia brałaby udział międzynarodowa Caritas, działającą w krajach Bliskiego Wschodu, we współpracy z polskimi służbami.

Mówił, że profesjonalne leczenie na miejscu jest "praktycznie niemożliwe" z powodu braku sprzętu i specjalistów w tamtym rejonie.

Jak tłumaczył szef MSWiA, rząd współdziała m.in. z papieskim stowarzyszeniem "Kościół w potrzebie" pomagając na miejscu. "Gościliśmy w Polsce np. o. franciszkanina, który pracuje w Aleppo, tam prowadzi parafię, siostrę zakonną, też pracującą w Aleppo. Oni mówili, jak ta pomoc jest skuteczna tam na miejscu.(...) Jedno euro wydane na miejscy w Syrii ma wartość 10 euro wydanych w Europie(...)Pomoc dociera do potrzebujących, a nie do tych, którzy pod pretekstem chcieliby przyjechać do Europy i później tworzyć zaplecze dla organizacji terrorystycznych" - dodał.

Na początku marca br. premier Szydło informowała, że Polska przekaże 1,5 mln zł na odbudowę szpitali w Syrii, a rząd włączy się w inicjatywę Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Poinformowała, także, że poza wsparciem szpitali w Syrii, rząd - jeżeli będą takie oczekiwania - będzie zwiększał taką pomoc. Dyrektor polskiej sekcji stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło ocenił wówczas, że nie ma potrzeby tworzenia korytarzy humanitarnych, bo jeśli nie jest możliwe leczenie w szpitalach w Syrii, można skorzystać z dobrze wyposażonych szpitali np. w Libanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA