REKLAMA

Szef MSZ: Będziemy rozmawiać z Bułgarią o kandydaturze do RB ONZ

  • Autor: PAP/JS
  • 02 marca 2016 15:52
Szef MSZ: Będziemy rozmawiać z Bułgarią o kandydaturze do RB ONZ Szef polskiej dyplomacji przebywał z wizytą w Genewie, gdzie zabrał głos podczas dorocznej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ (fot. MSZ/twitter)

• Rywalizująca z Polską o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Bułgaria może wycofać swoją kandydaturę, będziemy o tym z Bułgarami rozmawiać - zapowiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
• Szef polskiej dyplomacji przebywał z wizytą w Genewie, gdzie zabrał głos podczas dorocznej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Minister powiedział dziennikarzom po sesji, że przyjechał do Genewy, by przedstawić opinię w sprawie sytuacji międzynarodowej w zakresie praw człowieka oraz odbyć spotkania w związku ze staraniami Polski o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19.

Poinformował, że w czasie wizyty rozmawiał z przedstawicielami Mongolii i Kolumbii. "Mongolia poparła już nas jakiś czas temu, Kolumbia musi wyjaśnić w tej chwili sprawę naszego rywala regionalnego, czyli Bułgarii. Jeśli Bułgaria zdecyduje się poprzeć tylko i wyłącznie kandydaturę swojej kandydatki na sekretarza generalnego i nie będzie wtedy rywalizować z Polską, mamy przyrzeczenie Kolumbii, że będzie popierać Polskę do niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa" - powiedział minister.

Pytany, czy Bułgaria może się wycofać z rywalizacji, Waszczykowski odpowiedział, że "takie są przesłanki, ponieważ Bułgaria chce zgłosić i zgłasza w tej chwili kandydaturę na sekretarza generalnego, w związku z tym nie może kandydować w dwóch konkurencjach".

Zobacz też: W Genewie szef MSZ o prawach człowieka i prześladowaniu chrześcijan

W jego ocenie gdyby Bułgaria nie zrezygnowała jednak ze starań o niestałe miejsce w RB, szanse Polski nadal są duże. "Jesteśmy chyba bardziej rozpoznawalnym krajem niż Bułgaria, od lat nie byliśmy członkiem Rady Bezpieczeństwa" - mówił.

Zapowiedział też rozmowy z Sofią w tej sprawie.

Dziesięciu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa wybieranych jest na dwuletnią kadencję. Wybór odbywa się zgodnie z podziałem na regiony, z naszego regionu kandydaturę zgłosiła również Bułgaria, co oznacza, że oba państwa muszą zabiegać o poparcie innych krajów.

Szef dyplomacji spotkał się również z Wysokim Komisarzem ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Zeidem Ra'adem Al-Husseinem. Jak powiedział, rozmawiał z nim o sytuacji w Europie w związku z napływem uchodźców i imigrantów.

Minister rozmawiał również w Genewie z dyrektorem Genewskiego Centrum Polityki Bezpieczeństwa Christianem Dussey.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA