REKLAMA

Szef MSZ: Miejsce w RB ONZ to bilet do uczestnictwa w światowej polityce

  • Autor: PAP/JS
  • 02 stycznia 2018 20:41
Szef MSZ: Miejsce w RB ONZ to bilet do uczestnictwa w światowej polityce "Miejsce w Radzie to pewnego rodzaju bilet do uczestnictwa w światowej polityce" - przekonywał szef MSZ. (fot. msz.gov.pl)

Priorytetem Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ będzie wzmacnianie prawa międzynarodowego; miejsce w Radzie to bilet do uczestnictwa w światowej polityce - mówił we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski przy okazji rozpoczęcia polskiego niestałego członkostwa w Radzie.

1 stycznia Polska objęła na dwa lata niestałe członkostwo w Razie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zasiada tam po raz szósty. Pierwszy raz miało to miejsce w latach 1946-1947, a później kolejno w 1960 roku (kadencja dzielona z Turcją), w latach 1970-71 i 1982-83. Jako wolny kraj Polska zyskała niestałe członkostwo w RB w latach 1996-97.

We wtorek (2 stycznia) w siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku odbyła się ceremonia wymiany flag narodowych państw, które w charakterze niestałych członków weszły w skład Rady. Oprócz polskiej, na masztach zawisły także flagi: Gwinei Równikowej, Kuwejtu, Holandii, Peru i Wybrzeża Kości Słoniowej. Państwa te zastąpiły Ukrainę, Egipt, Japonię, Urugwaj, Włochy i Senegal, które z końcem 2017 r. zakończyły swoje kadencje.

"Cieszę się, że po dwudziestu latach Polska wraca do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Naszymi priorytetami będą: wzmacnianie prawa międzynarodowego i prewencja, a naszym znakiem firmowym - łączenie kwestii bezpieczeństwa z rozwojem" - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, cytowany w komunikacie MSZ.

"Miejsce w Radzie to pewnego rodzaju bilet do uczestnictwa w światowej polityce" - przekonywał szef MSZ.

Z kolei cytowana w komunikacie resortu ambasador RP przy ONZ w Nowym Jorku Joanna Wronecka stwierdziła, że poparcie, jakie Polska otrzymała w wyborach na niestałego członka RB ONZ, to wyraz zaufania i uznania ze strony społeczności międzynarodowej dla Polski i dotychczasowego zaangażowania na rzecz utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwo.

"To także dla nas duże zobowiązanie i wyzwanie, aby dobrze wykorzystać członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa do szukania skutecznych rozwiązań globalnych wyzwań, przed jakimi stoimy w dziedzinie pokoju i bezpieczeństwa" - stwierdziła Wronecka.

MSZ podkreśliło, że ceremonia wymiany flag narodowych przy ONZ odbyła się pod przewodnictwem Kazachstanu, który w styczniu objął miesięczne przewodnictwo w Radzie. Według polskiego resortu dyplomacji tematami priorytetowymi przewodnictwa Kazachstanu będą: nierozprzestrzenianie broni masowego rażenia, sytuacja w Afganistanie i Syrii oraz działania misji pokojowych ONZ w Demokratycznej Republice Konga, Libii, Sudanie, Mali, Somalii, Sudanie Południowym i na Cyprze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • MADERA 2018-01-03 21:58:35
    NIE,NIE,NIE.....DLA ISRAEL...!!! TO POLSKA A NIE LUDOBÓJCY !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA