REKLAMA

Szef MSZ na Dominikanie; m.in. ws. niestałego członkostwa Polski w RB ONZ

  • Autor: PAP/JS
  • 24 października 2016 18:21
Szef MSZ na Dominikanie; m.in. ws. niestałego członkostwa Polski w RB ONZ Szef MSZ Witold Waszczykowski rozpoczął wizytę w Republice Dominikańskiej (fot. MSZ/twitter)

• Szef MSZ Witold Waszczykowski rozpoczął wizytę w Republice Dominikańskiej, gdzie weźmie udział w szczycie ministrów spraw zagranicznych UE oraz Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
• To okazja do promowania polskiej kandydatury na niestałego członka w RB ONZ.

"Minister Waszczykowski weźmie udział w szczycie ministrów spraw zagranicznych UE i Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC). Podczas szczytu zaplanowane jest wystąpienie szefa MSZ, które będzie poświęcone wzmacnianiu dialogu pomiędzy regionami, zmianom klimatycznym i agendzie 2030 (Agenda na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030)" - poinformował PAP dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak.

"Udział w szczycie będzie też okazją do odbycia wielu bilateralnych spotkań z przedstawicielami państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów, które stanowią element kampanii na rzecz niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dodatkowo będziemy promowali polskie interesy gospodarcze" - podkreślił.

Zaplanowano m.in. spotkania Waszczykowskiego z szefami MSZ Republiki Dominikańskiej, Argentyny, Kostaryki, Boliwii, Kolumbii, Federacji Saint Kitts i Nevis, Barbadosu oraz wiceszefem dyplomacji Kuby.

Szef MSZ odbędzie również spotkanie z Polonią na Dominikanie, przy tej okazji odznaczy Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej konsula honorowego RP w Puerto Plata w Republice Dominikańskiej Marka Piwowarskiego.

Czytaj też: Marszałek Senatu spotkał się z estońskimi parlamentarzystami

Tematami dwudniowego, odbywającego się we wtorek i środę, szczytu szefów MSZ UE i Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów są: współpraca polityczna w zakresie bezpieczeństwa regionalnego oraz zwiększenie współpracy pomiędzy UE a CELAC na arenie międzynarodowej na polu migracji, zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych.

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Według niego zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej.

W RB ONZ jako niestały członek Europę Środkową reprezentuje jeden kraj. Z naszego regionu o niestałe członkostwo w latach 2018-2019 ubiega się także Bułgaria, która zgłosiła też kandydaturę na sekretarza generalnego ONZ. Aby kandydatura danego państwa do niestałego członkostwa w RB ONZ została przyjęta, poparcie dla niej musi wyrazić dwie trzecie państw członkowskich ONZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA