REKLAMA

Szef MSZ na Ukrainie. Znamy plan wizyty

  • Autor: PAP/JS
  • 12 września 2016 20:41
Szef MSZ na Ukrainie. Znamy plan wizyty Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski we wtorek (13 września) udaje się z dwudniową wizytą na Ukrainę (Witold Waszczykowski, fot.msz.gov.pl)

• Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski we wtorek (13 września) udaje się z dwudniową wizytą na Ukrainę.
• W Kijowie zaplanowano spotkania z prezydentem Petrem Poroszenką i premierem Wołodymyrem Hrojsmanem oraz rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem.

Jak poinformował dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak, "ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Pawło Klimkin i Witold Waszczykowski dokonają przeglądu kluczowych obszarów współpracy polsko-ukraińskiej".

- Minister Waszczykowski omówi również dorobek i perspektywy rozwoju relacji bilateralnych z prezydentem Petro Poroszenko i premierem Wołodymyrem Hrojsmanem. Omówione zostanie m.in. polskie wsparcie dla reform na Ukrainie - zaznaczył.

Według Sobczaka wizyta w Kijowie posłuży także omówieniu problematyki współpracy transatlantyckiej i bezpieczeństwa; ponadto tematem rozmów będzie konflikt rosyjsko-ukraiński.

Przy okazji niedawnego Forum Ekonomicznego w Krynicy doszło do spotkania premier Beaty Szydło i szefa ukraińskiego rządu Wołodymyra Hrojsmana, w którym uczestniczył też szef polskiego MSZ.

Premier Szydło mówiła po tym spotkaniu, że celem jest członkostwo Ukrainy w UE, a wolna Ukraina jest gwarancją bezpieczeństwa Europy. Ukraiński premier ocenił wówczas, że partnerstwo z Polską jest dla jego kraju strategiczne.

Czytaj też: Nowoczesna i PO: Spotkanie z Komisją Wenecką dobre i merytoryczne

Podczas wizyty na Ukrainie - poinformował dyrektor biura prasowego MSZ - minister Waszczykowski złoży też kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie - Bykowni, gdzie spoczywają zarówno obywatele II RP z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej, jak i Polacy, Ukraińcy oraz przedstawiciele innych narodów, którzy zostali zgładzeni w wyniku totalitarnych represji politycznych końca lat 30.

Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni, upamiętniający 3435 polskich więźniów aresztowanych i zamordowanych przez NKWD w 1940 roku na Ukrainie w ramach zbrodni katyńskiej, otwarto w 2012 roku. Nekropolia w Bykowni, znajdująca się obecnie w granicach administracyjnych Kijowa, to czwarty cmentarz polskich ofiar NKWD po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Charkowie i Miednoje.

W Bykowni, na największym cmentarzu ofiar komunizmu na Ukrainie, oprócz Polaków zamordowanych w zbrodni katyńskiej, pochowane są również polskie ofiary stalinowskiego Wielkiego Terroru z lat 1937-1938.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA