REKLAMA

Szef MSZ: Nie jesteśmy zadowoleni z wyjaśnień Rosji ws. wypowiedzi Putina

  • Autor: PAP/JS
  • 16 stycznia 2017 19:14
Szef MSZ: Nie jesteśmy zadowoleni z wyjaśnień Rosji ws. wypowiedzi Putina Fragmenty wraku TU-154 M, który rozbił się pod Smoleńskiem (fot.wikipedia.org/Serge Serebro, Vitebsk Popular News)

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oświadczył, że nie jest zadowolony z przekazanych przez ambasadę Rosji wyjaśnień rosyjskiego MSZ dotyczącą komentarzy prezydenta Władimira Putina o katastrofie smoleńskiej.

"Oczywiście nie jesteśmy zadowoleni z wyjaśnień ambasady rosyjskiej, dlatego że one nie tłumaczą tego wystąpienia prezydenta Putina, który inaczej (...) referował, odnosił się w inny sposób do tych zapisów (rozmów pilotów samolotu - red). My takich zapisów nie znaliśmy" - powiedział Waszczykowski dziennikarzom w Brukseli.

Słowa Putina na temat katastrofy smoleńskiej, o których wyjaśnienie zwracała się Polska, padły na jego dorocznej konferencji prasowej tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Powiedział on m.in., że "osobiście czytał" zapisy rozmów pilotów samolotu prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i "człowieka z ochrony", który wszedł do kabiny i domagał się, żeby wylądować, nie bacząc na zastrzeżenia załogi.

W reakcji na tę wypowiedź polskie MON poinformowało, że wystąpiło do władz FR z żądaniem natychmiastowego przekazania Polsce zapisu rozmów w kokpicie Tu-154M. Według polskiego resortu obrony słowa prezydenta Rosji pozwalają wnioskować, że władze FR "dysponują tekstem rozmów między pilotem i pasażerami, który nigdy nie został udostępniony Polsce".

Z notą dyplomatyczną domagającą się wyjaśnień rosyjskiego MSZ dotyczących tego, na jakie dokumenty powoływał się Putin, wystąpiła również polska ambasada w Moskwie.

W poniedziałek ambasada Rosji w Warszawie poinformowała, że rosyjskie MSZ odpowiedziało na notę ambasady RP w Moskwie.

Jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej rosyjskiej placówki, w swojej odpowiedzi MSZ Rosji zapewniło, iż strona rosyjska nie ma dostępu do żadnych innych zapisów dźwiękowych dotyczących rozmów w kabinie załogi polskiego tupolewa aniżeli te, które zostały już przekazane Polsce, a wypowiedzi Putina na temat katastrofy smoleńskiej oparte były na znanych faktach, które "odpowiadają rezultatom i wnioskom śledztw w sprawie danego wypadku lotniczego, przeprowadzonych przez oficjalne rosyjskie oraz polskie komisje i organy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • polityk prawicowy 2017-01-16 20:28:47
    Wina ugrupowania Prawa i Sprawiedliwości za wysłanie na śmierć elity Polskiej 10.04.2010roku, odpowiedzialnym za logistykę był Jacek Sasin . Durnowaty Jarosław Klaczyński dobrze wie iż 1/3 wraku złodziejskie przygłupy workami przez lata wywiozły na metale korowe celem osiągnięcia własnych korzyści majątkowych, domaganie się wraku w tym brakujących elementów rozwiałyby dodatkowo niepokoje społeczne, skandujcie swą głupotę w miesięcznice Smoleńskie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA