REKLAMA

Szef MSZ: Oczekujemy rzeczowego odniesienia się do stanowiska polskiego rządu

 • Autor: PAP/JS
 • 29 sierpnia 2017 17:49
Szef MSZ: Oczekujemy rzeczowego odniesienia się do stanowiska polskiego rządu Szef MSZ Witold Waszczykowski ocenił, że KE nie ma uprawnień do tego, by "ingerować w wewnętrzne kwestie polskiego wymiaru sądowniczego" (Fot. MSZ)

Przesłaliśmy do Brukseli stanowisko polskiego rządu skierowane na ręce wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa i oczekujemy rzeczowego odniesienia się do zawartych tam argumentów - oświadczył szef MSZ Witold Waszczykowski.

• O sprawie praworządności w Polsce mają rozmawiać w środę (30 sierpnia) w Berlinie kanclerz Angela Merkel i szef KE Jean-Claude Juncker. KE nie chciała zdradzać szczegółów w tej sprawie.

• Szef MSZ Witold Waszczykowski ocenił, że KE nie ma uprawnień do tego, by "ingerować w wewnętrzne kwestie polskiego wymiaru sądowniczego".

Jak dodał w rozmowie z wPolityce.pl, komentarz rzeczniczki KE nie jest dla niego podstawą do komentowania czegokolwiek. "Nie ma stanowiska Komisji Europejskiej na polską odpowiedź" - podkreślił szef MSZ.

Rzeczniczka KE Vanessa Mock powiedziała, że "ramy procedury praworządności ustalają, jak Komisja powinna zareagować, jeśli pojawią się wyraźne zagrożenia dla praworządności w państwie członkowskim". Jak dodała, "KE uważa, że jest takie zagrożenie dla praworządności w Polsce".

Szef MSZ Witold Waszczykowski ocenił, że KE nie ma uprawnień do tego, by "ingerować w wewnętrzne kwestie polskiego wymiaru sądowniczego". "Jeśli chodzi o to, czy nie mamy kompetencji w tym obszarze, to jest to coś, co zdecydowanie odrzucam. Odsyłam do rekomendacji z lipca, w których jest to bardzo jasno wyjaśnione" - podkreśliła rzeczniczka KE.

"To stanowisko pani rzecznik. Jeżeli otrzymam odpowiedź Komisji Europejskiej na pismo, które wysłaliśmy w poniedziałek, odniosę się do niego. Komentarz rzeczniczki Komisji Europejskiej nie jest dla mnie podstawą do odpowiedzi i do komentowania czegokolwiek" - powiedział w wPolityce.pl szef MSZ.

"Oczekujemy fachowego odniesienia się do nich oraz prawidłowego prowadzenia dialogu z Polską, a nie zwoływanych ad hoc konferencji prasowych i publicystycznych wystąpień rzeczników Komisji. Jeszcze raz podkreślam - nie korespondowałem z rzecznik KE, tylko z Komisją. Przesłaliśmy do Brukseli stanowisko polskiego rządu skierowane na ręce komisarza i wiceprzewodniczącego Komisji Fransa Timmermansa i oczekujemy rzeczowego odniesienia się do zawartych tam argumentów" - oświadczył Waszczykowski.

"Medialne i polityczne dyskusje, które już wiele miesięcy temu rozpoczęła Komisja, utwierdzają nas w przekonaniu, że cała kwestia jest motywowana politycznie, a nie merytorycznie" - powiedział szef MSZ.

Vanessa Mock powiedziała we wtorek, że KE będzie teraz z uwagą analizować odpowiedź z Warszawy na rekomendacje. Przypomniała, że ma ona 12 stron, a to sporo materiału, z którym trzeba się zapoznać.

O sprawie praworządności w Polsce mają rozmawiać w środę (30 sierpnia) w Berlinie kanclerz Angela Merkel i szef KE Jean-Claude Juncker. KE nie chciała zdradzać szczegółów w tej sprawie, natomiast Merkel powiedziała dziennikarzom, że traktuje "bardzo poważnie" stanowisko KE w tej kwestii. Zastrzegła, że zależy jej na bardzo dobrych relacjach z Warszawą, lecz "nie może trzymać języka za zębami".

Według rozmówców z Komisji Europejskiej nie jest wykluczone, że sprawa Polski będzie omawiana podczas nieformalnego, dwudniowego spotkania kolegium komisarzy, które odbędzie się w czwartek i piątek. Te doroczne, powakacyjne seminaria mają przygotować KE do nowego sezonu politycznego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • NaPochybelPo 2017-08-30 09:40:09
  Do ;-): Opis żywcem wyjęty z chararkterystyki Nikodema Dyzmy polskiej dyplomacji niejakiego radka sikorskiego. Pośmiewiskiem całej ue jest gość znany jako Jean Druncker
 • ;-) 2017-08-30 08:25:06
  Do NapochybelPO: Waszczykowski to posmiewisko całej Unii Europejskiej. Nikt nie traktuje go poważnie a ilość gaf dyplomatycznych jakie popełnił jest rekordowa. Nie jestem dyplomatą ale wiem że dyplomacja nie polega na obrażaniu drugiej strony i megalomańskich wypowiedziach.
 • NapochybelPO 2017-08-29 22:38:47
  Nareszcie mamy ministra który nie daje sobie w kasze dmuchać. A za to co wyprawia ten oblesny człowiek roku powinniśmy ten cały eurokolchoz kopnac w skorumpowana du.eREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA