REKLAMA

Szef MSZ: przedstawimy nasze stanowisko i zobaczymy jaka będzie reakcja KE

  • Autor: PAP/JS
  • 23 lutego 2018 21:45
Szef MSZ: przedstawimy nasze stanowisko i zobaczymy jaka będzie reakcja KE Czaputowicz zapowiedział, że rząd polski przedstawi "białą księgę, nasze stanowisko". (fot. MSZ/twitter)

Chcielibyśmy zrealizować naszą reformę wymiaru sprawiedliwości i dostarczyć wiedzę Komisji Europejskiej, jak my to widzimy; przedstawimy dokładnie nasze stanowisko w postaci "białej księgi" i zobaczymy, jaka będzie reakcja - mówił w TVP Info szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz odniósł się do piątkowej (23 lutego) konferencji premiera Mateusza Morawieckiego po nieformalnym szczycie unijnych przywódców. Premier poinformował, że umówił się z przewodniczącym KE Jean-Claudem Junckerem na dłuższe spotkanie 8 marca; do tego czasu będzie gotowa "biała księga", gdzie pokażemy analizę naszego podejścia do uwag i rekomendacji KE.

Minister zapytany został, czy dialog między Polską a KE jest na finiszu i czy jest możliwe porozumienie. "Chodzi tutaj zapewne o artykuł 7., jeszcze wczorajsze spotkanie z Fransem Timmermansem. Premier prowadzi rozmowy" - zaznaczył.

Czaputowicz zapowiedział, że rząd polski przedstawi "białą księgę, nasze stanowisko". "Polska jest tutaj otwarta. Chcielibyśmy zrealizować nasze reformy i chcielibyśmy tutaj wiedzę dostarczyć Komisji, państwom członkowskim jak my to widzimy" - mówił minister.

Zdaniem szefa MSZ standardy Unii są w Polsce przestrzegane, a "system sądownictwa jest reformowany w dobrym kierunku". Pytany, czy kompromis między Komisją a stroną polską jest możliwy już w marcu, minister odparł: "nie wiem, czy to jest możliwe prawnie".

"Przedstawimy dokładne nasze stanowisko w postaci białej księgi, jak my widzimy te problemy, i będziemy chcieli wykazać, że zastrzeżenia Komisji są nieuzasadnione. Zobaczymy, jaka będzie reakcja dopiero na to nasze stanowisko" - powiedział Czaputowicz.

Minister zaznaczył, że ustawy reformujące sądownictwo już funkcjonują. "Są pewne ograniczone możliwości zmiany tego prawa i pewnego mandatu do zadeklarowania się zmian ustaw przez rząd. Parlament tutaj jest jakby właściwą instytucją" - wskazał szef MSZ.

Jak dodał, "być może w jakiejś przyszłości późniejszej pewne zmiany, modyfikacje systemu w niektórych miejscach byłyby możliwe". "Ale nie jest to możliwe, że premier zobowiąże się, że tutaj zastosuje określone zalecenia" - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stacho G.-Stańczyk 2018-03-01 02:50:28
    Zanim uwaga, najpierw cytata: "Przedstawimy dokładne nasze stanowisko w postaci białej księgi, jak my widzimy te problemy, i będziemy chcieli wykazać, że zastrzeżenia Komisji są nieuzasadnione. Zobaczymy, jaka będzie reakcja dopiero na to nasze stanowisko" - powiedział Czaputowicz." Krok w dobrym kierunku, ale należy też zażądać od UE, aby jej przedstawiciele przestudiowali tę białą księgę i ustosunkowali się konkretnie do poszczególnych punktów, bo jak do tej pory absolutnie nie odnoszą się do konkretów tylko uprawiają czczą, napastliwą propagandę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA