REKLAMA

Szef MSZ: Zakładamy, że część Polaków utrzyma prawo do pobytu w Wlk. Brytanii

 • Autor: PAP/JS
 • 17 stycznia 2017 21:13
Szef MSZ: Zakładamy, że część Polaków utrzyma prawo do pobytu w Wlk. Brytanii Szef MSZ Witold Waszczykowski. (fot. MSZ/twitter)

Zakładamy, że Polacy, którzy nabyli prawa do pobytu w Wielkiej Brytanii, te prawa utrzymają - powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski pytany w Polsat News o ewentualne skutki Brexitu dla żyjących na Wyspach Polaków.

Pytany, ilu Polaków będzie musiało wrócić, odparł: "tego nikt nie wie".

"Mamy ogólne szacunki ilu Polaków (w Wielkiej Brytanii) jest. Niestety pewna część Polaków nie ma uregulowanego statusu, bo albo zaniedbała, albo zajmowała się innymi sprawami - pracą, karierą, studiami, czasem nie wiedzieli, iż to trzeba zrobić, że warto opłacić jakąś składkę zdrowotną, socjalną, która już wtedy rejestruje ich pobyt i odlicza ten licznik ile lat są. Więc niektórzy mogą mieć kłopoty z udokumentowaniem, jak długo mieszkają" - zauważył minister.

"Natomiast wszyscy ci, którzy nabyli prawa do pobytu w Wielkiej Brytanii, te prawa - zakładamy - utrzymają. Dlatego, że my umówiliśmy się z Brytyjczykami, że będziemy respektować prawa nabyte i będzie to sytuacja symetryczna, tzn. będziemy dążyć w rozmowach UE-Wlk. Brytania do takiej sytuacji, iż status Europejczyków kontynentalnych, mieszkających na Wyspach, będzie taki sam, jak status Brytyjczyków mieszkających na kontynencie europejskim" - podkreślił Waszczykowski.

Dodał, że rozmowa premier Beaty Szydło z szefową rządu w Londynie Theresą May powinna odbyć się "w najbliższych dniach". "Takie sygnały otrzymaliśmy, premier została zaopatrzona w materiały, jest gotowa odebrać słuchawkę od Theresy May w każdej chwili" - mówił szef MSZ

Według źródeł dyplomatycznych na Downing Street premier Wielkiej Brytanii planuje w najbliższych dniach rozmowę z polską premier na temat przedstawionego we wtorek planu Wielkiej Brytanii dotyczącego wyjścia z UE.

"Spodziewamy się, że notyfikacja o rozpoczęciu negocjacji z Unią Europejską o wyjściu będzie miała miejsce dopiero w marcu, więc zakładam, że jeśli do takiej rozmowy dojdzie, to pani May będzie próbowała wyjaśnić, przedstawić jakąś interpretację, być może bardziej szczegółową, swojego dzisiejszego wystąpienia" - zauważył minister.

Czytaj też: Szef MSZ: Na początku lutego sejmowe expose ws. polityki zagranicznej w 2017 r.

Jak przypomniał, premier brytyjskiego rządu we wtorek przedstawiła 12 punktów dotyczących Brexitu. "Niektóre nie do końca były jasne, np. pojawił się postulat (...), że być może Brexit ostatecznie zostanie zatwierdzony przez parlament, a w parlamencie przecież różne są głosy. Więc były też stawiane kwestie przez analityków, że w takim razie być może jeszcze do Brexitu nawet nie dojdzie, bo być może za kilka lat parlament się zmieni w wyniku nowych wyborów i zakwestionuje rezultat Brexitu" - powiedział Waszczykowski.

Jego zdaniem May chcąc uspokoić nastroje, zarysowała pewne ramy, w których chce się poruszać.

Minister wskazał, że rząd spodziewał się tzw. twardego Brexitu. "Mieliśmy tę świadomość, takie sygnały do nas docierały, że taką linią czerwoną, nieprzekraczalną będzie odzyskanie kontroli nad granicami, odzyskanie kontroli nad imigracją, nad przepływem ludzi z całego świata, również z Europy, do Wielkiej Brytanii" - tłumaczył szef MSZ.

Jak zauważył docierały sygnały, że będzie to tzw. twardy Brexit, "czyli Brytyjczycy zadeklarują, że mogą nawet opuścić wspólny rynek, pójść na porozumienia sektorowe, a więc na takie uczestnictwo we współpracy z Unią Europejską a la carte, gdzie będą wybierać sobie pewne sektory współpracy".

Szef polskiej dyplomacji podkreślił też, że Wielka Brytania jeszcze przez kilka lat będzie partnerem Polski w Unii Europejskiej, bo jest pełnoprawnym członkiem UE.

"Po drugie, wspominałem, że jest naszym głównym partnerem w Europie w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego, więc nawet jeśli za kilka lat przestanie być członkiem Unii Europejskiej, to nie przestanie być państwem europejskim, nie przestanie być państwem NATO-wskim nie przestanie być państwem zainteresowanym bezpieczeństwem w Europie" - zaznaczył Waszczykowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA