REKLAMA

Szef Parlamentu Europejskiego złagodzi konflikt między Czarneckim a Różą Thun?

 • Autor: PAP/JS
 • 22 stycznia 2018 18:52
Szef Parlamentu Europejskiego złagodzi konflikt między Czarneckim a Różą Thun? Komentarze Czarneckiego pojawiły się w reakcji na wystąpienie Thun w materiale niemiecko-francuskiej telewizji Arte na temat sytuacji polityczno-społecznej w Polsce pod rządami PiS (Ryszard Czarnecki, fot.facebook.com/rysz.czarnecki)

Szef PE Antonio Tajani spotka się we wtorek (23 stycznia) z wiceszefem PE Ryszardem Czarneckim z PiS i europosłanką PO Różą Thun - potwierdziło źródło w europarlamencie. Rozmowa może pomóc rozładować napięcia w związku z wypowiedzią europosła PiS o Thun.

W pierwszej połowie stycznia liderzy czterech grup politycznych europarlamentu - Manfred Weber (EPL), Gianni Pittella (S&D), Guy Verhofstadt (ALDE) i Philippe Lamberts (Zieloni) - napisali list do Tajaniego, domagając się odwołania Czarneckiego w związku z jego wypowiedzią na temat eurodeputowanej PO.

"Wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki posunął się daleko, porównując naszą koleżankę Różę Thun do szmalcownika" - napisali przewodniczący w liście.

W ubiegłym tygodniu sprawą zajmowała się konferencja przewodniczących PE, czyli kierownictwo tej instytucji. Gremium to zdecydowało, że dojdzie do trójstronnego spotkania Thun, Czarneckiego i Tajaniego. Po rozmowie tej szef PE ma podjąć decyzję co do dalszych kroków w tej sprawie.

Komentarze Czarneckiego pojawiły się w reakcji na wystąpienie Thun w materiale niemiecko-francuskiej telewizji Arte na temat sytuacji polityczno-społecznej w Polsce pod rządami PiS. Pokazano w nim m.in. fragmenty antyrządowych demonstracji. "O demokrację w Polsce walczyliśmy od dekad, a oni (PiS) chcą to wszystko zniszczyć. Jak tak dalej pójdzie, w Polsce nastanie dyktatura (...). Jak się raz zniszczy demokrację i wolność, to nie wiem, jak to odbudować (...). Jestem przekonana, że PiS chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej" - powiedziała Thun w reportażu.

Czarnecki, komentując wypowiedzi Thun, powiedział 3 stycznia w wywiadzie dla portalu niezalezna.pl: "Pani von Thun und Hohenstein wystąpiła w roli donosicielki na własny kraj. (...) Podczas II wojny światowej mieliśmy szmalcowników, a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein i niestety wpisuje się ona w pewną tradycję. Miejmy nadzieję, że wyborcy to zapamiętają i przy okazji wyborów wystawią jej rachunek".

Regulamin PE mówi o tym, że "większością trzech piątych oddanych głosów, reprezentujących co najmniej trzy grupy polityczne, Konferencja Przewodniczących może przedstawić Parlamentowi wniosek o odwołanie ze stanowiska Przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, kwestora, przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego komisji, przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego delegacji międzyparlamentarnej lub każdego innego posła wybranego do pełnienia funkcji w Parlamencie, jeśli uzna, że poseł ten dopuścił się poważnego uchybienia". "Parlament stanowi w sprawie tego wniosku większością dwóch trzecich oddanych głosów stanowiącą większość całkowitej liczby posłów do Parlamentu" - głosi regulamin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (5 komentarzy)

 • PreczZPO 2018-01-23 21:00:21
  Do krynicki: Kloaką - to jest PO i jej wyborcy! A za swoje "wyczyny" w Europarlmencie, jej jaśnie oświeconość graffini von Thun powinna trafić pod sąd. Za zdradę stanu (szkoda tylko że to PO kontroluje sądy) !!!!
 • krynicki 2018-01-23 18:41:23
  to moralna i etyczna kloaka, dawno już powinien trafic na śmietnik, nie tylko polityki ale społeczny i czysto ludzki !!!!!
 • :-) 2018-01-23 16:12:30
  Czarnecki to cham człowiek bez zasad moralnych, inaczej nie byłoby porównania Polskiej europlarlamentarzystki do przestępców wojennych i wielu innych wypowiedzi. Szkodzi Polsce i jej wizerunkowi w świecie. Takie coś jak on nadaje się co najwyżej i w sam raz do gazet które tak hojnie obdarowuje nasz rząd a których nikt nie czyta ale nie do reprezentowania cywilizowanego kraju.
 • jurand 2018-01-23 14:22:01
  Dziwie sie ze Pan Tajani wchodzi w takie dyskusje by chronic jakiegos przyglupa nawet gdy jest jego kolega. Czarnecki za chamstwo ktorego sie dopuscil powinien opuscic Parlament raz na zawsze, a nie zalatwia sie sprawy niczym przekupa na rynku. Wstyd Panie Tajani, traci Pan wiarygodnosc!.
 • szok 2018-01-23 12:15:15
  "Obatel" skompromitaował się i nie powinien pełnić tej funkcji w UE . Żadne negocjacje tutaj nie pomogą. Słow trzeba ważyć a nie pleść jak przekupka,REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA