REKLAMA

Szef PE, chadecy i liberałowie wzywają Polskę do respektowania opinii Komisji Weneckiej

 • Autor: PAP/AT
 • 11 marca 2016 21:22
Szef PE, chadecy i liberałowie wzywają Polskę do respektowania opinii Komisji Weneckiej Martin Schulz wyraził nadzieję, że po publikacji opinii Komisji Weneckiej polski rząd wykorzysta okazję na wyjście z impasu oraz zaangażuje się w otwartą debatę, by usunąć wady reformy Trybunału Konstytucyjnego (fot.twitter.com/MartinSchulz)

Szef PE Martin Schulz, przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber oraz lider liberałów w PE Guy Verhofstadt wezwali polskie władze do respektowania opinii Komisji Weneckiej, by możliwe było wyjście z kryzysu wokół TK.

"Fakty mówią same za siebie: w Polsce ze względu na niedawne zmiany legislacyjne pojawiły się problemy z praworządnością. Oczekujemy, że polski rząd naprawdę zajmie się opinią (Komisji Weneckiej - red.) i potraktuje zastrzeżenia poważnie" - napisał w oświadczeniu szef Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim Manfred Weber.

Jak podkreślił, UE, która opiera się na wartościach państwa prawa, nie może teraz odwracać wzroku. Zaapelował w tym kontekście do Komisji Europejskiej o natychmiastową reakcję w tej sprawie. Do polskiego rządu z kolei zwrócił się o wdrożenie zaleceń Komisji Weneckiej.

Czytaj też: Trybunał Konstytucyjny: Ustawa o TK jest niezgodna z Konstytucją

Z podobnym apelem wystąpił przewodniczący Porozumienia Liberałów i Demokratów w PE Guy Verhofstadt, który oświadczył: "Opinia Komisji Weneckiej nie pozostawia wątpliwości: rządy prawa, demokracja i prawa człowieka będą podważone, jeśli rząd nie zakończy tego kryzysu konstytucyjnego".

Czytaj też: Komisja Wenecka podała konkluzję opinii: Osłabienie TK podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa

Jak zaznaczył, respektowanie i wdrożenie zaleceń Komisji Weneckiej oraz orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego jest koniecznością. Verhofstadt podkreślił, że władze w Polsce muszą wycofać się z "oszczerstw" wobec członków Trybunału i znaleźć rozwiązanie w ramach rządów prawa. "Polski rząd powinien niezwłocznie, gruntownie zmienić swoją postawę i postępować zgodnie z podstawowymi wartościami europejskimi, które są zapisane w traktatach UE" - napisał były premier Belgii.

Czytaj też: Komisja Wenecka: PiS chce rozmawiać z opozycją o Trybunale

Zaznaczył przy tym, że doskonale rozumie obawy polskich obywateli, ale jest przy tym pewien, że nie pozwolą oni na narażenie demokracji na niebezpieczeństwo.

Z kolei szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wyraził nadzieję, że po publikacji opinii Komisji Weneckiej polski rząd wykorzysta okazję na wyjście z impasu oraz zaangażuje się w otwartą debatę, by usunąć wady reformy Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem Schulza opinia Komisji Weneckiej jest jasna, jeśli chodzi o krytykę zmian w polskiej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. "Polacy dzielnie walczyli o demokrację i rządy prawa w Polsce i Europie. Niezależny sąd konstytucyjny jest częścią systemu demokratycznej równowagi i kontroli" - napisał szef PE na Twitterze.

"Aktualna sytuacja oznacza, że system demokratycznej równowagi i kontroli jest teraz w zawieszeniu. To nie do przyjęcia w UE, opartej na rządach prawa" - podkreślił.

Według niego europarlament liczy, że Komisja Europejska będzie uważnie obserwować sytuację w Polsce i sprawdzać wdrażanie przez władze zaleceń Komisji Weneckiej.

Z kolei Komisja Europejska powtórzyła stanowisko, które jej rzecznik przedstawił już wcześniej, tuż przed publikacją raportu Komisji Weneckiej. "Komisja Europejska przeanalizuje uważnie opinię i wyciągnie odpowiednie wnioski w ramach prowadzonego dialogu z polskimi władzami. Komisja powróci do dyskusji o praworządności w Polsce po Wielkanocy" - poinformowała rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Przypomniała, że wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans chciałby spotkać się z przedstawicielami polskich władz, by osobiście prowadzić dialog.

Według nieoficjalnych informacji dyskusję KE o Polsce wstępnie zaplanowano na 6 kwietnia.

W styczniu KE rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności, a bezpośrednim powodem tej decyzji było - jak wyjaśniała - nieprzestrzeganie wyroków Trybunału Konstytucyjnego w kwestii wyboru jego sędziów. W ostateczności procedura taka może zakończyć się wnioskiem o sankcje, w tym o pozbawienie kraju naruszającego zasady praworządności prawa głosu w Radzie UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • prawda wypłynęła 2016-03-12 12:22:12
  Do Przekorny: Słuszne spostrzeżenie, przepowiednie opisane spełniają się punkt za punktem w przedmiocie Polski, jest zapisane zniknie z map świata!
 • Przekorny 2016-03-12 09:26:11
  Brawo Pani Premier. Tak trzeba. TK ma służyć Polsce nie UE (czytaj Niemcom). Walczmy o kraj, niech nikt obcy nam sie nie wtraca. Potrzebne jak najszybciej referendum w sprawie wystapienia Polski z UE zanim bedzie za późno a Polska zniknie z mapy.
 • Obserwator 2016-03-12 08:36:24
  Czy to prawda ze Schultz to nieuk bez matury?I alkoholik?
 • Paweł 2016-03-12 00:00:51
  Schulz-OBROŃCA DEMOKRACJI!!! ŚMIECHU WARTE!!! Może by tak WALCZYŁ o legalizacje MNIEJSZOŚCI POLAKÓW w NIEMCZECH !!!By nasi RODACY mieli jakiekolwiek PRAWA!!! CZY Szulc NIE WIDZI ŻE POLACY żyjący w Niemczech są DYSKRYMINOWANI i nie mają żadnych PRAW!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA