REKLAMA

Szef PE chce pozostać na swym stanowisku, jeśli nie zostanie premierem Włoch

  • Autor: PAP/rs
  • 02 marca 2018 21:10
Szef PE chce pozostać na swym stanowisku, jeśli nie zostanie premierem Włoch Antonio Tajani chce zostać na stanowisku szefa PE, gdyby nie otrzymał misji utworzenia rządu. (Fot. PTWP)

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, który wyraził gotowość kandydowania na premiera Włoch z ramienia centroprawicy, oświadczył w piątek, że chce zostać na stanowisku szefa PE, gdyby nie otrzymał misji utworzenia rządu.

Po spotkaniu z liderem koalicji sił centroprawicy Silvio Berlusconim w Rzymie Antonio Tajani powiedział, tłumacząc swą gotowość powrotu do włoskiej polityki: "Zawsze robiłem wszystko z miłości do mojej ojczyzny".

"Jestem Włochem i jestem z tego dumny. Jeśli moja ojczyzna będzie mnie potrzebować, jestem do dyspozycji" - dodał przewodniczący PE na dwa dni przed wyborami parlamentarnymi.

Następnie zastrzegł: "Decyzja należy do obywateli i do głowy państwa".

"W przeciwnym razie będę dalej przewodniczącym Parlamentu Europejskiego" - zadeklarował Tajani.

Swoje wcześniejsze wypowiedzi, w których wykluczał powrót do włoskiej polityki, wytłumaczył tym, że miał nadzieję, że o urząd premiera będzie mógł ubiegać się lider centroprawicy Silvio Berlusconi. Ale - dodał - nie zapadła dotąd decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w którym lider Forza Italia zaskarżył wydany mu 6-letni zakaz kandydowania jako osobie prawomocnie skazanej. Chodzi o wyrok za oszustwa podatkowe w jego telewizji Mediaset.

Dlatego w tej sytuacji "pozytywnie odpowiedziałem na prośbę Berlusconiego" - oznajmił Antonio Tajani.

Ostatnie przedwyborcze sondaże wskazywały na możliwość zwycięstwa centroprawicy, ale wynika z nich też, że uzyska ona ponad 30 procent głosów - za mało, by samodzielnie utworzyć rząd.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA