REKLAMA

Szef PSL: Są inne sposoby wyjaśniania sprawy śmigłowców niż komisja śledcza

  • Autor: PAP/JS
  • 21 października 2016 15:41
Szef PSL: Są inne sposoby wyjaśniania sprawy śmigłowców niż komisja śledcza Wniosek PO dotyczy całej procedury przetargowej (fot.: Airbus Helicopters/youtube.com)

• Są inne sposoby wyjaśniania sprawy przetargu na śmigłowce; nie w każdej sytuacji potrzebna jest komisja śledcza - ocenił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pytany, czy PSL poprze wniosek PO o powołanie komisji śledczej.
• Nowoczesna poprze wniosek PO - poinformowała wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
• Klub Kukiz'15 nie podjął jeszcze decyzji - mówił rzecznik klubu Jakub Kulesza.

"Są inne sposoby wyjaśniania tej sprawy" - powiedział Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej. Ocenił, że "nie jest potrzebna w każdej sytuacji" komisja śledcza, bo - jak uzasadniał - "Sejm traci swoje podstawowe zadania tak naprawdę".

Podkreślił, że Sejm jest od uchwalania prawa, od "zmieniania rzeczywistości na lepsze", od projektowania ustaw, a nie od - jak stwierdził - "śledzenia". "To nie jest zadanie dla Sejmu, ciągłe śledzenie, to jakaś obsesją się staje i ze strony Platformy i ze strony PiS-u" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Według niego ciągłe próby powoływania różnych komisji śledczych są "kuriozalne". Jednocześnie ocenił, że sprawę przetargu na śmigłowce powinna wyjaśnić sejmowa Komisja Obrony Narodowej.

Nowoczesna "za"

"Niewątpliwie poprzemy wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Caracali, bo uważamy, że doszło na pewno do jakiś nieprawidłowości, nie wiemy jeszcze po której stronie" - powiedziała Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

"Nie mamy żadnych wątpliwości, że tryb zerwania umowy na Caracale, potem próba zamówienia helikopterów w trybie bezprzetargowym budzi szereg obaw o to, czy nie miał ktoś w tym jakiś interesów" - dodała.

Wiceszefowa Nowoczesnej oceniła, że działanie MON ws. Caracali nie było działaniem dla interesu Polski. Stwierdziła, że jest to "sabotaż szansy na dozbrojenie polskiej armii". "Pamiętajmy o tym, że brak helikopterów to jest utrwalanie bezbronności Polski wobec zagrożenia, jakim są nasi wschodni sąsiedzi" - zaznaczyła.

Kukiz'15 jeszcze nie wie

"Będziemy się zastanawiać, czy ta sprawa jest tak skomplikowana, że należy powołać komisję śledczą" - ocenił na briefingu w Sejmie rzecznik klubu Jakub Kulesza.

"Z pewnością o wiele ważniejsza jest sprawa afery reprywatyzacyjnej, która ciągnie się w Polsce od 26 lat. To jest sprawa najwyższej wagi, którą należy rozwiązać. To podstawowa komisja śledcza, jaką Platforma powinna poprzeć" - dodał.

Również wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak powiedział w piątek PAP, że posłowie klubu jeszcze na ten temat nie dyskutowali, a odpowiednie decyzje podejmą po dokładnym zapoznaniu się z wnioskiem.

"Ja jestem przekonany, że właściwym byłoby poprzeć ten wniosek, ale to jest moje osobiste zdanie" - podkreślił.

O złożeniu przez klub PO wniosku ws powołania komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce poinformował w piątek szef klubu PO Sławomir Neumann. Wniosek dotyczy całej procedury przetargowej. Szef PO Grzegorz Schetyna zaapelował o powołanie komisji do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premier Beaty Szydło i ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA