REKLAMA

Szefowie MSZ Polski i Litwy o sprawach do rozwiązania w dwustronnych relacjach

  • Autor: PAP/JS
  • 20 stycznia 2017 17:38
Szefowie MSZ Polski i Litwy o sprawach do rozwiązania w dwustronnych relacjach Szefowie MSZ Polski i Litwy (fot. MSZ/twitter)

• Imperialna polityka rosyjska nie może być wymówką, aby nie rozwiązywać spraw, które są do rozwiązania - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.
• Szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius zaproponował np odświeżenie prac dwustronnych komisji zajmujących się m.in. edukacją i kulturą.

"Jest wiele dziedzin, nad którymi powinniśmy się pochylić, wspólnie rozmawiać i podejmować decyzje. Jest wiele spraw bilateralnych, które do tej pory nie zostały rozwiązane, albo nie zostały rozwiązane po myśli obu państw " - powiedział Waszczykowski na konferencji prasowej przed rozmową z szefem litewskiego MSZ, który w piątek przebywa z wizytą w Warszawie.

Dodał, że tematem rozmowy będzie też bezpieczeństwo w Europie i wokół w niej, NATO oraz kondycja UE wywołana Brexitem.

Ministrowie byli pytani o pomysły na rozwiązanie problemów w relacjach dwustronnych m.in. dotyczących pisowni polskich nazwisk na Litwie.

Waszczykowski uznał, że w ostatnich latach "dzieliło nas fundamentalne podejście do tych kwestii".

"Imperialna polityka rosyjska nie może być wymówką, aby nie rozwiązywać spraw, które są do rozwiązania " - podkreślił szef polskiego MSZ.

Litewski minister ocenił, że jest pewien postęp na polu edukacji. Linkeviczius mówił, że 71 szkół na Litwie ma możliwość nauczania w języku polskim od przedszkola do szkoły średniej. Zadeklarował gotowość do dialogu.

Stosunki dwustronne - zaznaczył szef litewskiego MSZ - nigdy nie będą lekceważone, ale one nie powinny warunkować współpracy w regionie w takich wymiarach jak bezpieczeństwo i energetyka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA