REKLAMA

Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce: Stosunki między naszymi rządami są lepsze

 • Autor: GP/PAP
 • 19 stycznia 2017 11:58
Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce: Stosunki między naszymi rządami są lepsze Szewach Weiss: - Mamy coś pozytywnego między nami. (fot.:youtube.com)

• - Spotykałem się ze zjawiskami antysemickimi w Polsce - mówił Szewach Weiss, odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.
• Polityk izraelski liczy, że nadal istniejące przepaście miedzy narodami, między Polakami i Żydami, uda się zakopać.
• W ocenie obecnego stanu stosunków Weiss nie ukrywa, że kraje i rządy rozumieją się łatwiej i lepiej niż zwykli obywatele.

Odznaczony Orderem Orła Białego Szewach Weiss w czasie wizyty Andrzeja Dudy w Izraelu  zwierzył się, jak widzi dzisiejsze stosunki miedzy oboma narodami i krajami. Weiss otrzymał odznaczenie z rąk prezydenta za zasługi na rzecz relacji między Warszawą i Tel Awiwem.

- Spotykałem się ze zjawiskami antysemickimi w Polsce - powiedział Weiss w rozmowie z dziennikarzem stacji RMF FM. - Krytykuję go ostro, bardzo ostro. Jestem wręcz obrażony osobiście. To się nam nie należy. To jest hańba i używam tych słów wobec antysemityzmu w Polce.

Dla odznaczonego, większość Polaków, w tym wielkie grono młodzieży ciekawi się Izraelem i Żydami, ciekawi się ich kulturą. Weiss jest przekonany, że studenci, których spotyka na Uniwersytecie Warszawskim, czy na Akademii Pedagogiki Specjalnej są dobrym prognostykiem dla relacji miedzy narodami. Jednak nie można zostawić tego tematu bez opieki.

-  Ktoś musi odnowić ten most - mówił jeszcze były ambasador Izraela w Polsce. - Nie byłem jedyny, dla każdego ambasadora izraelskiego i rządu naszego kraju to była misja. Prawdą jest, że stosunki między naszymi rządami są lepsze, pozytywniejsze niż między ludźmi.

Jednym z dowodów dobrych relacji miedzy Izraelem i Polską jest sama, czterodniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Jerozolimie.

Przeszłość też łączy

Weiss podkreślił, że wielką nadzieję ma w tym, co łączy Polaków i Żydów od lat 30. i 40., czyli od tragedii II wojny światowej.

- Polska walczyła przeciwko Niemcom - mówił na antenie rozgłośni doceniony przez Polskę żyd. - W siłach polskiej armii walczyły setki tysięcy żołnierzy, w tym oficerowie żydowskiego pochodzenia. Więcej niż 1200 Żydów zginęło w Katyniu - przypomniał Weiss. - Mamy coś pozytywnego między nami. Polacy i Żydzi byliśmy główną ofiarą tego okrutnego barbarzyństwa.

Jednym z punktów wizyty Andrzeja Dudy w Izraelu była konferencja na temat bezpieczeństwa. (źródło: twitter.com/prezydentpl)

Odznaczenie

W środę (18 stycznia) Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Szewacha Weissa.

Andrzej Duda podczas swojej wizyty w Jerozolimie mówił o dziedzictwie między Polską i Izraelem: - Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale także i wśród zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na nienawiść, zgody na antysemityzm. Nigdy nie może być przejścia obojętnie wobec tych wszystkich ideologii, które prowadzą do takiej nienawiści - mówił Duda.- To wielka lekcja dla ludzkości, z której ludzkość, mam nadzieję, na zawsze wyciągnie wnioski - dodał.

Powyższe słowa padły, gdy prezydent i Szewach Weiss zwiedzali Instytut Yad Vashem. Jest to monument poświęcony zagładzie Żydów w okresie II wojny światowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Kajot 2017-01-19 12:40:20
  A może by tak łaskawie pisać "Żyd" konsekwentnie przez duże "Ż". Chociaż "żyd" to nie "Polak"REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA