REKLAMA

Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce: Stosunki między naszymi rządami są lepsze

  • Autor: GP/PAP
  • 19 stycznia 2017 11:58
Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce: Stosunki między naszymi rządami są lepsze Szewach Weiss: - Mamy coś pozytywnego między nami. (fot.:youtube.com)

• - Spotykałem się ze zjawiskami antysemickimi w Polsce - mówił Szewach Weiss, odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.
• Polityk izraelski liczy, że nadal istniejące przepaście miedzy narodami, między Polakami i Żydami, uda się zakopać.
• W ocenie obecnego stanu stosunków Weiss nie ukrywa, że kraje i rządy rozumieją się łatwiej i lepiej niż zwykli obywatele.

Odznaczony Orderem Orła Białego Szewach Weiss w czasie wizyty Andrzeja Dudy w Izraelu  zwierzył się, jak widzi dzisiejsze stosunki miedzy oboma narodami i krajami. Weiss otrzymał odznaczenie z rąk prezydenta za zasługi na rzecz relacji między Warszawą i Tel Awiwem.

- Spotykałem się ze zjawiskami antysemickimi w Polsce - powiedział Weiss w rozmowie z dziennikarzem stacji RMF FM. - Krytykuję go ostro, bardzo ostro. Jestem wręcz obrażony osobiście. To się nam nie należy. To jest hańba i używam tych słów wobec antysemityzmu w Polce.

Dla odznaczonego, większość Polaków, w tym wielkie grono młodzieży ciekawi się Izraelem i Żydami, ciekawi się ich kulturą. Weiss jest przekonany, że studenci, których spotyka na Uniwersytecie Warszawskim, czy na Akademii Pedagogiki Specjalnej są dobrym prognostykiem dla relacji miedzy narodami. Jednak nie można zostawić tego tematu bez opieki.

-  Ktoś musi odnowić ten most - mówił jeszcze były ambasador Izraela w Polsce. - Nie byłem jedyny, dla każdego ambasadora izraelskiego i rządu naszego kraju to była misja. Prawdą jest, że stosunki między naszymi rządami są lepsze, pozytywniejsze niż między ludźmi.

Jednym z dowodów dobrych relacji miedzy Izraelem i Polską jest sama, czterodniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Jerozolimie.

Przeszłość też łączy

Weiss podkreślił, że wielką nadzieję ma w tym, co łączy Polaków i Żydów od lat 30. i 40., czyli od tragedii II wojny światowej.

- Polska walczyła przeciwko Niemcom - mówił na antenie rozgłośni doceniony przez Polskę żyd. - W siłach polskiej armii walczyły setki tysięcy żołnierzy, w tym oficerowie żydowskiego pochodzenia. Więcej niż 1200 Żydów zginęło w Katyniu - przypomniał Weiss. - Mamy coś pozytywnego między nami. Polacy i Żydzi byliśmy główną ofiarą tego okrutnego barbarzyństwa.

Jednym z punktów wizyty Andrzeja Dudy w Izraelu była konferencja na temat bezpieczeństwa. (źródło: twitter.com/prezydentpl)

Odznaczenie

W środę (18 stycznia) Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Szewacha Weissa.

Andrzej Duda podczas swojej wizyty w Jerozolimie mówił o dziedzictwie między Polską i Izraelem: - Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale także i wśród zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na nienawiść, zgody na antysemityzm. Nigdy nie może być przejścia obojętnie wobec tych wszystkich ideologii, które prowadzą do takiej nienawiści - mówił Duda.- To wielka lekcja dla ludzkości, z której ludzkość, mam nadzieję, na zawsze wyciągnie wnioski - dodał.

Powyższe słowa padły, gdy prezydent i Szewach Weiss zwiedzali Instytut Yad Vashem. Jest to monument poświęcony zagładzie Żydów w okresie II wojny światowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Kajot 2017-01-19 12:40:20
    A może by tak łaskawie pisać "Żyd" konsekwentnie przez duże "Ż". Chociaż "żyd" to nie "Polak"REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA