REKLAMA

Szkolenia dla nowych posłów: Co powinni wiedzieć?

  • Autor: PAP/AT
  • 03 listopada 2015 07:59
Szkolenia dla nowych posłów: Co powinni wiedzieć? Każdy poseł otrzyma wyprawkę zawierającą niezbędne dokumenty i informacje (fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0)

Nowi posłowie rozpoczynają szkolenia w Sejmie. Parlamentarzyści dowiedzą się o przysługujących im prawach i obowiązkach, a także poznają topografię Sejmu.

W Sejmie ruszają we wtorek dwudniowe szkolenia dla nowych posłów. W tej kadencji w ławach poselskich zasiądzie 215 nowych osób. Uroczystość wręczenia posłom nowej kadencji zaświadczeń o wyborze odbędzie się 4 listopada w południe – poinformowała kancelaria Sejmu.

Jak poruszać się po Sejmie?

Wiceszef Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn powiedział, że nowi posłowie dowiedzą się m.in. o przysługujących im prawach i obowiązkach, a także będą mogli poznać topografię Sejmu.

Minister podkreśla, że chodzi głównie o kwestie techniczne dotyczące poruszania się po ośmiohektarowym kompleksie.

– Dla osób, które nigdy nie były w Sejmie te nowe skromne warunki, które co kadencję posłowie otrzymują, będą myślę ciekawe – podkreślił Węgrzyn.

Wyprawka dla posła

Minister dodał, że każdy poseł otrzyma wyprawkę zawierającą niezbędne dokumenty i informacje, m.in. regulamin Sejmu, konstytucję czy ustawę o wykonywaniu posła i senatora.

Ponadto przez dwa dni posłowie będą mieli możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnych.

Wykłady z organizacji pracy

Główna część szkolenia odbędzie się na sali plenarnej. Tam posłowie będą mogli wysłuchać sześciu wykładów merytorycznych poświęconych organizacji Sejmu, procesowi legislacyjnemu, procedurze głosowań oraz prawnym zasadom wykonywania mandatu poselskiego.

Posłowie będą też mieli okazję, by zapoznać się z kwestiami tworzenia i funkcjonowania biur poselskich oraz zagadnieniami finansowymi.

W nowej kadencji Sejmu zasiądzie pięć ugrupowań: PiS, PO, Nowoczesna, Kukiz '15 i PSL. W najbliższych dniach prezydent ma ogłosić datę zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA