REKLAMA

Szpanowski i Mucha nowymi zastępcami szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego

  • Autor: PAP/AT
  • 22 lutego 2018 11:40
Szpanowski i Mucha nowymi zastępcami szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego Są nowi zastępcy szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego (fot.skw.gov.pl)

Pułkownik Maciej Szpanowski i ppłk Robert Mucha zostali zastępcami szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

We wtorek (20 lutego) kandydatury Szpanowskiego i Muchy pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja ds. służb specjalnych, obok nich szef SKW Maciej Materka ma trzeciego zastępcę - ppłk. Marka Utrackiego.

Szpanowski służył poprzednio w Służbie Wywiadu Wojskowego, a wcześniej w ABW i UOP. Brał udział w misjach w Iraku i Afganistanie.

Mucha pracował w SKW, ABW i UOP. Zajmował się głównie zasadami postępowania z informacjami niejawnymi.

Wiceszefów SKW powołuje i odwołuje minister obrony na wniosek szefa tej służby, po zasięgnięciu opinii sejmowej speckomisji.

Gdy Mariusz Błaszczak zastąpił w styczniu Antoniego Macierewicza na stanowisku ministra obrony, do dymisji podał się ówczesny szef SKW Piotr Bączek. 17 stycznia szefem SKW został Materka. Obecny szef SKW pracował wcześniej w UOP, ABW i CBA, ostatnio był dyrektorem departamentu bezpieczeństwa w MSWiA. Był także m. in. pełnomocnikiem ds. kontroli przetwarzania danych osobowych w CBA od początku powstania tej funkcji w 2010 r. W połowie 2015 r. złożył wniosek o odejście ze służby. Ówczesny szef CBA Paweł Wojtunik pozytywnie wyrażał się o całej jego pracy w Biurze. Również sejmowa komisja przyjęła wówczas sprawozdanie z jego pracy.

Do zadań SKW należą zwalczanie popełnianych przez żołnierzy i pracowników MON, przestępstw takich jak przestępstwa wojenne, szpiegostwo i korupcja; ochrona informacji niejawnych; ochrona wojsk uczestniczących w misjach zagranicznych, a także analiza i zwalczanie zagrożeń dla obronności i bezpieczeństwa państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA