REKLAMA

Szydło i May: Gwarancja praw obywateli UE na Wyspach możliwie szybko

  • Autor: PAP/JS
  • 18 stycznia 2017 16:41
Szydło i May: Gwarancja praw obywateli UE na Wyspach możliwie szybko Szefowe rządów: Polski Beata Szydło i Wielkiej Brytanii Theresa May rozmawiały w środę (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Szefowe rządów: Polski Beata Szydło i Wielkiej Brytanii Theresa May podczas rozmowy telefonicznej zgodziły się, że kwestia gwarancji praw obywateli 27 krajów członkowskich UE mieszkających na Wyspach powinna zostać załatwiona możliwie szybko - poinformował wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Do rozmowy doszło po południu na prośbę szefowej brytyjskiego gabinetu. Ma to związek z przedstawionym przez May we wtorek (17 stycznia) planem Brexitu i przyszłych relacji Londynu z UE.

Według Szymańskiego podczas rozmowy poruszono kwestie: gwarancji prawnych dla obywateli 27 krajów członkowskich UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, zobowiązań Londynu wobec unijnego budżetu, przyszłych relacji handlowych oraz ukształtowania współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

"Pani premier Szydło przedstawiła szczegółowe oczekiwania dotyczące gwarancji praw nabytych Polaków w Wielkiej Brytanii. Obie panie premier zgodziły się, że ta sprawa powinna zostać załatwiona możliwie szybko na zasadach wzajemności" - mówił Szymański.

Według niego z polskiej strony padł bardzo jasny sygnał, że porozumienie musi być precyzyjne i prawnie wiążące w obszarze świadczeń społecznych i dostępności usług publicznych. Gwarancje miałyby obejmować obywateli państw UE mieszkających na Wyspach i Brytyjczyków zamieszkujących w krajach członkowskich.

Ta kwestia ma zostać jak najszybciej załatwiona na poziomie unijnym. "My nie szukamy bilateralnych rozwiązań w tej sprawie. Uważamy, że ta sprawa powinna być załatwiona na poziomie unijnym, ponieważ dotyczy koordynacji świadczeń społecznych po ustaniu członkostwa Wielkiej Brytanii w UE" - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Według szacunków na Wyspach mieszka blisko 1 mln polskich obywateli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA