REKLAMA

Szydło i Sobotka: Polacy i Czesi to dobrzy sąsiedzi

  • Autor: PAP/JS
  • 12 grudnia 2016 16:16
Szydło i Sobotka: Polacy i Czesi to dobrzy sąsiedzi Szydło i Sobotka spotkali się w Czeskim Cieszynie z polską mniejszością żyjącą w Czechach, której zdecydowana większość - ok. 30 tys. osób - mieszka na Zaolziu (fot. Kancelara Premiera/twitter)

• Polacy i Czesi to dobrzy sąsiedzi - zgodzili się premier Polski Beata Szydło i premier Czech Bohuslav Sobotka podczas spotkania z mniejszością polską w Czeskim Cieszynie.
• Premier Szydło zauważyła, że Czesi wspierają polskie szkolnictwo i kulturę w Czechach.

Szydło i Sobotka spotkali się w Czeskim Cieszynie z polską mniejszością żyjącą w Czechach, której zdecydowana większość - ok. 30 tys. osób - mieszka na Zaolziu.

Szydło dziękowała Sobotce za wspieranie polskiego szkolnictwa i kultury na Zaolziu. "Najważniejszym elementem utrzymania polskości jest edukacja w języku polskim i mobilizowanie młodego pokolenia do większego zaangażowania się w życie lokalnej społeczności" - zaznaczyła.

"Nie dziwi to, bo pomiędzy dobrymi sąsiadami powinna być wzajemna zgoda i zrozumienie" - mówiła Szydło. Takie spotkania pokazują, że wspólnota, przyjaźń i dobre relacje są podstawą bezpiecznej i spokojnej Europy - dodała premier.

Czytaj też: Premierzy Polski i Czech zapowiedzieli współpracę w dziedzinie infrastruktury

W ocenie Bohuslava Sobotki do spotkania doszło w miejscu symbolicznym, gdzie ludzie współpracują ze sobą bez względu na narodowość. "Tutaj właśnie koncentruje się oświata prowadzona w języku polskim na poziomie szkół podstawowych i przedszkoli. Tutaj koncentrują się polskie działania i przedsięwzięcia kulturalne" - podkreślił.

Nasze sąsiedztwo może być przykładem tego, jak powinny wyglądać dobre relacje - dodał premier Czech.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA