REKLAMA

Szydło: Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego górnictwa

  • Autor: PAP/JS
  • 02 grudnia 2016 20:02
Szydło: Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego górnictwa Premier wieczorem podkreśliła, że tegoroczna Barbórka została okryta żałobą po ośmiu górnikach, którzy zginęli przed kilkoma dniami w kopalni miedzi Rudna. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego górnictwa - powiedziała w czasie Akademii Barbórkowej w Polskiej Grupie Górniczej premier Beata Szydło.

Premier wieczorem podkreśliła, że tegoroczna Barbórka została okryta żałobą po ośmiu górnikach, którzy zginęli przed kilkoma dniami w kopalni miedzi Rudna.

"Łączymy się w bólu z rodzinami, którzy stracili bliskich: ojców, synów, braci.(...) Pamiętajmy o tych ośmiu górników, którzy tam na dole zginęli na szychcie, pracując ciężko dla swoich rodzin, po to, by ich firma mogła się rozwijać, pamiętajmy też o tych wszystkich, którzy w tym roku odeszli na wieczną szychtę" - apelowała premier.

"Chciałaby , by dzisiaj bardzo mocno wybrzmiało zdanie, że nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego górnictwa i wierzę, że te zmiany, które rozpoczęliśmy, które konsekwentnie krok po kroku realizujemy, przyniosą właśnie taki oczekiwany efekt, że będzie silna polska gospodarka i silne górnictwo" - zaznaczyła szefowa rządu.

Dziękowała też tym, którzy "usiedli do stołu i szukali kompromisu, szukali konsensusu, choć bardzo często to nie były łatwe rozmowy i łatwe decyzje". Podkreśliła, że w czasie rozmów zarówno jej ministrowie, jak i przedstawiciele strony społecznej kierowali się "przyszłością i rozwojem polskiego górnictwa".

Jak zaznaczyła, to zaangażowanie "właśnie zaczęło przynosić efekty".

Szefowa rządu podczas akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej (PGG) podkreśliła, że realizowane przez jej gabinet zmiany na rzecz poprawy sytuacji polskiego górnictwa przynoszą efekty. "Polskie górnictwo zaczyna mieć przed sobą dobrą perspektywę, ale musimy konsekwentnie nadal podążać tą drogą zmian" - powiedziała Szydło.

"Wszyscy wiemy doskonale, że tylko i wyłącznie wtedy osiągniemy ten cel, który sobie założyliśmy, że polski węgiel będzie w przyszłości synonimem nowoczesności, rozwoju, nowoczesnych technologii. Będzie dawał szansę na rozwój nie tylko Śląska, ale całego naszego kraju. Tylko wtedy to osiągniemy kiedy będziemy konsekwentni i do końca przeprowadzimy ten proces zmian, który rozpoczęliśmy" - zapewniła premier.

Premier złożyła życzenia i podziękowania dla górników, za ten trudny rok. Życzyła górnikom, by ich praca była bezpieczna, by każdy zjazd kończył się szczęśliwym wyjazdem, a kolejne miesiące były dającymi nadzieję. "Aby święta Barbara miała w opiece Was i Wasze rodziny. Niech żyje nam górniczy stan!" - powiedziała szefowa rządu.

Premier mówiła także, że polskie górnictwo jest potrzebne nie tylko Polsce, ale i Europie. Zapewniła, że najważniejszą troską dla rządu przy zmianach w górnictwie jest zabezpieczenie pracy dla górników.

"Przekonaliśmy Brukselę, że polskie górnictwo jest potrzebne nie tylko Polsce, ale i Europie" - mówiła premier. Przypomniała, że niedawno Komisja Europejska wyraziła zgodę na pomocowy program rządu dla kopalń.

"Musimy pamiętać, że ta droga jeszcze przed nami - ten sukces, na końcu którego będziemy się cieszyć z tego, że jest nowoczesne i dobrze rozwijające się górnictwo, rentowne kopalnie, że jest praca, że przychodzą do pracy w kopalni nowi, młodzi pracownicy, którzy tutaj mogą realizować swoje ambicje, mogą pracować mogą spełniać swoje marzanie" - powiedziała Szydło.

Premier powiedziała, że najważniejszą troską w zmianach związanych z górnictwem jest zabezpieczenie pracy dla ludzi.

"By każdy pracownik, który dzisiaj jest zatrudniony w górnictwie miał poczucie tego, że te zmiany nie wpłyną na jego przyszłość, że jest bezpieczny, że dajemy gwarancje zatrudnienia, gwarancje przejścia na urlopy, odpraw to wszystko na czym zależy i o co walczy strona społeczna i która doskonale broni interesu górników" - podkreśliła szefowa rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA