REKLAMA

Szydło: Nie słyszałam, by Tusk jako szef RE myślał o reformowaniu Unii

  • Autor: PAP/JS
  • 21 października 2016 17:21
Szydło: Nie słyszałam, by Tusk jako szef RE myślał o reformowaniu Unii W ocenie Szydło w obliczu wyzwań UE nie powinna unikać dyskusji o możliwych zmianach traktatu unijnego oraz nie może przechodzić do porządku dziennego nad kryzysami (fot.premier.gov.pl/P. Tracz/KPRM)

• Osoba, która stoi na czele Rady Europejskiej, powinna widzieć potrzebę reformy UE - oceniła premier Beata Szydło na konferencji prasowej w Brukseli.
• Jak dodała, na razie nie słyszała, by obecny szef RE Donald Tusk myślał o reformowaniu Unii.

Według Szydło na zakończonym w piątek szczycie UE Donald Tusk nie zwrócił się do niej o rozmowę na temat możliwości poparcia przez polski rząd przedłużenia jego kadencji na stanowisku szefa Rady Europejskiej o kolejne 2,5 roku.

"Natomiast czego my oczekujemy od przewodniczącego Rady Europejskiej, osoby, która taką funkcję będzie pełnić w przyszłości? UE stoi w tej chwili przed ważnymi wyzwaniami. Kryzysy kolejne, które się pojawiają, wymagają bardzo jasnego i zdecydowanego przywództwa. Dlatego musimy jasno sobie powiedzieć, że UE potrzebuje zdecydowanych reform" - oświadczyła Szydło, pytana, w jakich sprawach stanowisko Tuska było niezgodne z oczekiwaniami polskiego rządu.

W ocenie Szydło w obliczu wyzwań UE nie powinna unikać dyskusji o możliwych zmianach traktatu unijnego oraz nie może przechodzić do porządku dziennego nad kryzysami czy próbować "poprawnością polityczną rozwiązywać prawdziwe problemy".

Czytaj też: Nagranie spotkania Tusk-Putin-Szojgu z tłumaczeniem na stronie MON

"Nie da się utrzymać status quo. Jeżeli będziemy nadal prowadzili politykę w UE tak jak do tej pory, to będą kolejne kryzysy i być może kolejne państwa będą zastanawiały się, czy nie opuścić UE. Być może w kolejnych państwach nie będzie zgody na podejmowanie kolejnych ważnych przedsięwzięć, jak ratyfikacja umowy (stowarzyszeniowej) z Ukrainą. To są fundamentalne sprawy" - powiedziała Szydło.

"Tutaj musi być jasno określona sytuacja. UE, a więc i osoba, która będzie przewodziła Radzie Europejskiej, musi widzieć potrzebę zmian i reform, jeżeli chcemy myśleć o przyszłości i rozwoju Unii" - dodała.

Jej zdaniem do tej pory nie ma propozycji w sprawie prowadzenia polityki unijnej inaczej niż przez minione 2,5 roku. "Ja na razie nie słyszałam o tym, by Tusk myślał o reformowaniu Unii" - powiedziała Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA